назад
07.05.24

Зняли арешт на частку квартири сина та захистили спадкові права матері

Пані Віра поховала сина і щоб прийняти спадщину після його смерті звернулася до державної нотаріальної контори. Але отримала відмову. Їй пояснили, що на частку сина в їхній спільній квартирі у 2010 році Державна виконавча служба наклала арешт.

Арешт майна створює низку проблем як для власника, так і для його спадкоємців, якщо його не було знято за життя власника. Таке майно не можна ні продати, ні подарувати, ні заповісти, до того ж спадкоємці не можуть вступити в спадкові права на арештоване майно.

Жінка знала, що син був засуджений, за вироком суду відбув покарання та був умовно-достроково звільнений у зв’язку з виправленням та сумлінною поведінкою. В подальшому за його життя жодних претензій, повідомлень від Державної виконавчої служби не надходило. Тож вона не розуміла, звідки взялося обтяження.

У Державній виконавчій службі Вірі не змогли допомогти, оскільки в автоматизовану систему виконавчого провадження відповідні відомості тоді ще не вносилися, а термін зберігання паперових документів уже завершився і їх знищили.

Віра звернулася до системи БПД — Київського бюро правничої допомоги №8.

Віра  — пенсіонерка і її середньомісячний дохід не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, отож держава гарантує їй право на безоплатну вторинну правничу допомогу.

Представляти інтереси клієнтки у суді доручили адвокату, який співпрацює з системою БПД, Роману Божку. 

Він склав та подав до суду позовну заяву про зняття арешту з нерухомого майна.

«Складність ситуації полягала в тому, що наклали арешт на майно померлого сина жінки в межах виконання вироку суду, яким йому разом з основним покаранням у вигляді позбавлення волі було призначено додатково — у вигляді конфіскації майна. Арешт не був знятий, оскільки в цій частині вирок не було виконано, а тому існував ризик відновлення виконавчого провадження в цій частині та втрати частки квартири, яка належала сину», — коментує Роман Божок.

Отож, у позовній заяві адвокат обґрунтував необхідність зняття арешту з частки квартири, яка належала померлому та підтримав правову позицію під час слухання справи в суді, в результаті чого суд погодився з позицією адвоката та повністю задовольнив позовні вимоги.

Зараз пані Віра задоволена результатом розгляду її справи у суді та вже звернулась до нотаріуса по спадщину.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 758/13679/23