назад

Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)

До Пулинського бюро правової допомоги Звягельського МЦ з надання БВПД звернулася громадянка для отримання консультації щодо порядку зняття співмешканця із зареєстрованого місця проживання в житловому будинку, який належить клієнту.

Працівник Бюро розповів, що Законом України від 05.11.2021 року “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні” врегульовані відносини відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні.

Закон встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг

В свою чергу слід зазначити, що декларування місця проживання, реєстрація місця проживання (перебування) особи не є підставою для набуття такою особою права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила .

Разом з тим Закон визначає, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).

Статтею 18 зазначеного Закону визначені особливості зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування).

Так, зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;

Проте, відповідно до п.2 ч.1 зазначеного Закону встановлено, що зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання може бути проведено за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

Таким чином, для зняття Вашого співмешканця із задекларованого або зареєстрованого місця проживання в будинку, який належить Вам на праві приватної власності, Вам необхідно звернутись до Центру надання адміністративних послуг Пулинської селищної ради (смт. Пулини, вул. Шевченка 104 ) з відповідною заявою, зразок якої Вам надасть адміністратор центру. До заяви Вам необхідно долучити свій паспорт, ідентифікаційний номер платника податків, документи, що посвідчують Ваше право на житло (будинок) , за необхідності – довідку про склад сім”ї та осіб, що зареєстровані в будинку.

Також слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 зазначеного Закону, орган реєстрації або ЦНАП приймає рішення про відмову у знятті із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, якщо:

1) особа подала не в повному обсязі передбачені цим Законом документи (відомості) або документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, є недійсним;

2) відомості реєстру територіальної громади не відповідають відомостям у поданих особою документах або відомостях;

3) за зняттям із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) звернулася дитина віком до 14 років або особа, не уповноважена на подання документів.

Проте, відповідно до положень статті 29 Закону – рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо внесення інформації до реєстру територіальної громади про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування рішень органів реєстрації, зміну інформації в реєстрі територіальної громади можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку в тому числі і до суду.

Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті http://legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».

Отримати юридичну консультацію можна за номером 0 800 213103(єдиний контакт- центр надання безоплатної правової допомоги)