назад

Понад половина звернень до системи БПД в Коростенському районі — від людей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи

До юристів системи БПД в Коростенському районі найчастіше звертаються по правничу допомогу люди, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Така регіональна особливість пов’язана з тим, що на Житомирщині зареєстрована понад третина усіх пенсіонерів-чорнобильців в Україні.

Вони мають право на додаткові виплати відповідно до ст. 39 Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Норми цієї статті з 91 року змінювались 8 разів. Так 17 липня 2018 року рішенням Конституційного суду було відновлено дію даної статті. Тому після виходу на пенсію ці люди намагаються через суд оскаржити розміри своїх виплат, відсудити право на перерахування їм пенсії та виплату різних надбавок. Часто суд виносить рішення на користь пенсіонерів.

Юристи допомагають складати заяви про нарахування та виплату коштів передбачених ст. 39 або 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до Пенсійного фонду та Управління праці та соціального захисту населення. А після відмов по цих заявах — заяви до суду для оскарження відмови, апеляційних скарг у разі отримання відмови суду першої інстанції тощо.

Як результат – вдається відновлювати право мешканців громади на доплату за проживання на території радіоактивного забруднення.

Крім того, юристи надають правову допомогу зі складенням заяв про перевірку ходу виконання судового рішення або виконавчого провадження, на підставі яких виконавча служба виносить вимогу, якою зобов’язує відповідача, тобто Пенсійний фонд чи Управління праці і соціального захисту, виконати рішення суду. Адже без винесення відповідної вимоги з розрахунком відповідач по справі не виконує рішення суду та не проводить доплату непрацюючим пенсіонерам.

З січня багатьом скасували доплату за проживання на території радіоактивного забруднення, тому звернень до юристів з цього приводу побільшало.

Юристи, представники громадськості та органів місцевого самоврядування, голови міських рад та ОТГ створили робочу групу з «чорнобильських» питань. Активну участь у ній бере юристка Коростенського бюро Оксана Сергієнко.

На засіданнях робочої групи розглядають питання, що стосуються нарахування та перерахунку пенсій громадянам, які мають право отримувати Чорнобильські доплати до пенсій за законом, неправомірності зменшення чорнобильських доплат до пенсій в 2024 році тим пенсіонерам, право яких в 2024 році було порушено, обговорюють подальший алгоритм дій щодо недопущення зняття чорнобильських доплат, вносять пропозиції до відповідних комітетів, пишуть звернення до відповідних установ, міністерств, Президента України, аналізують стан проблеми та напрацьовують пропозиції кожен зі свого напрямку тощо.

Зокрема, Оксана Сергієнко інформує учасників про зміни в Чорнобильському законодавстві, прийнятті судові рішення, долучається до обговорення та написання звернень, пропозицій, скарг щодо порушених прав громадян.

Крім цього, юристи приділяють велику увагу проведенню правопросвітницьких заходів як для мешканців територіальної громади, так і для представників органів місцевого самоврядування та громадських організацій, під час яких розповідають про алгоритми відновлення порушених прав.