назад
10.04.24

Як система БПД надає послуги представникам ромської нацменшини

Послуги системи безоплатної правничої допомоги доступні для усіх. Їх можна отримати незалежно соціального статусу, етнічної приналежності чи інших ознак.

Ромська національна меншина — одна із найбільш соціально вразливих. Її представники часто не користуються правами, передбаченими національним законодавством — через низьку поінформованість та відсутність документів, що посвідчують особу.

Найчастіше по правові послуги роми звертаються для допомоги з отриманням паспортів, свідоцтв про народження, встановлення факту проживання на території України на 1991 рік, сімейних питань.

Щоб спростити доступ ромів до безоплатної правничої допомоги, фахівці системи БПД організовують виїзні консультаційні пункти у тих громадах, де мешкають роми, налагоджують співпрацю з громадськими організаціями, що опікуються захистом прав ромської національної меншини та проводять правопросвітницькі заходи.

Сумщина

Так, до юристів системи БПД на Сумщині постійно звертаються представники ромської національності. В обласному центрі на базі однієї зі шкіл, де частина дітей належить до ромської спільноти, працює консультаційний пункт доступу до системи. Він не має чіткого графіка, а працює за потреби.

Крім цього, юристи проводять правопросвітницькі заходи для ромів, заохочуючи їх користуватися своїми правами і розповідати про таку можливість представникам своєї спільноти. На сьогодні двоє ромів є волонтерами системи БПД.

Дніпровщина

В Кривому Розі мешкає багато ромів, які ведуть осілий спосіб життя та діти яких залучені до освітнього процесу. На початку 2023 року Криворізький місцевий центр з надання БВПД підписав спільний меморандум з Громадською організацією «Центр допомоги «Турбота», яка опікується правами ромів, зокрема зі статусом внутрішньо переміщених осіб. А улітку 2023 у межах проєкту «Об’єднання правозахисних організацій заради додержання прав ромів зі статусом ВПО в умовах воєнного стану в Україні» провели конференцію з представниками ромських організацій: ГО «Центр допомоги «Турбота», ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні», ГО «Романі Черхень», ГО «Циганське Національне Товариство Ромен», «Правозахисний Ромський Центр». Під час конференції, зокрема обговорювалися питання щодо подальшого планування спільних дій, включаючи ромську стратегію 2030, задля посилення механізмів захисту прав ромів ВПО на час воєнного стану в Україні.

Закарпаття

Берегівське бюро правничої допомоги, що на Закарпатті, співпрацює з командою юристів/адвокатів МФОЗНС Регіон Карпат NEEKA та Товариством ромів Берегівщини «Романі Бах».

В межах Проєкту «Захист та пошук рішень для осіб без громадянства, осіб під ризиком без громадянства та осіб з невизначеним громадянством в Україні», юристи Берегівського бюро правничої допомоги спільно юристами/адвокатами NEEKA Ukraine (UNHCR Ukraine – Агенство OOН) проводять консультування представників ромських нацменшин, зокрема щодо оформлення документів, що посвідчують їх особу, порядку встановлення факту народження при відсутності самого медичного свідоцтва про народження, оскільки народження відбулось не в пологовому відділенні (будинку) тощо.

Мукачівське бюро правничої допомоги також співпрацює з Міжнародним фондом охорони здоров’я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» NEEKA, спільно працюють над питаннями документування ромів у системі БПД, залучення адвокатів, порядку передачі справ тощо.

Так, у 2023 у межах пілотного проєкту з документування осіб ромської національності спільно з Представництвом Уповноваженого ВРУ з прав людини в Закарпатській області провели виїзне консультування бенефіціарів в інтеграційному хабі у Мукачеві. Постійна робота на місцях дає змогу виявляти як недокументованих дорослих, так і дітей, які в силу життєвих обставин опиняються під загрозою безгромадянства.

Як система БПД допомагає ромам

На початку року до Ужгородського бюро правничої допомоги звернулася неповнолітня ромка Олена. Їй 15 років і вона вже має дітей.

Вона просила допомогти зареєструвати місце проживання її дітей та отримати соціальну допомогу. Юристи бюро підготували заяву до служби у справах дітей Ужгородської міської ради про надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі, яка записана матір’ю дітей.
Щоб надати повну цивільну дієздатність неповнолітній, потрібна була згода її батьків. Батько Олени записаний зі слів матері, тож потрібно було отримати витяг у ДРАЦС про це — для підтвердження того, від нього не може бути отримана згода на надання їй повної цивільної дієздатності. Тож Олені допомогли звернутися до ДРАЦСу по отримання цього витягу про народження щодо себе. Письмову згоду до служби у справах дітей оформили від імені матері Олени — Віоли.
Щодо дітей Олени, то їхній батько також записаний зі слів матері, тобто Олени. Тож юристи також допомогли Олені звернутися до ДРАЦСу по отримання такого самого витягу і щодо її дітей. Далі вона зможе самостійно зареєструвати місце проживання своїх дітей.