назад
27.06.23

Як система БПД протидіє дискримінації: консультації, представництво інтересів постраждалих у суді та просвітницька діяльність

Від початку 2019 року і до лютого 2023 року до системи безоплатної правової допомоги надійшло 80 звернень з питань дискримінації. Одне з найбільш поширених запитань – як притягнути до відповідальності за дискримінацію за різними ознаками, як от за віком, статтю, за станом здоровʼя тощо. Щоб допомогти постраждалим та запобігти цьому явищу в майбутньому, юристи не лише надають правову допомогу, але й здійснюють превентивну діяльність, зокрема організовують провопросвітницькі заходи для різних категорій людей.

«Діяльність системи безоплатної правової допомоги, спрямована на протидію дискримінації, охоплює кілька напрямків. Насамперед це надання правової допомоги людям, що зазнали дискримінації. Крім того, важливою складовою цієї роботи є  інформування населення про види і прояви дискримінації, а також організація відповідних навчальних заходів та розробка методичних рекомендацій щодо надання правової допомоги людям, які постраждали від дискримінації», – розповідає начальниця відділу з питань гендерної політики, запобігання та протидії домашньому насильству управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Діана Бабаян. 

Надання безоплатної правової допомоги: понад 80 звернень з питань протидії дискримінації

Люди, які постраждали від різних форм дискримінації можуть звертатися до юристів системи БПД, щоб отримати первинну правову допомогу – консультації та розʼяснення, допомогу в складенні заяв, скарг та інших документів непроцесуального характеру. 

Водночас, попри те що ці особи не належать до переліку суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу, отримати такі послуги, як захист, складення документів процесуального характеру, представництво в суді, інших державних органах та органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, вони можуть у разі їх належності до однієї з категорій громадян, визначених у статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

У Балтському бюро правової відбувся круглий стіл, присвячений проблемі дискримінації за расовою ознакою

Від початку 2019 року та до лютого 2023 року місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги зареєстрували 80 звернень  про надання безоплатної правової допомоги з питань дискримінації. У більшості випадків (67 звернень) йшлося про надання первинної правової допомоги. Щодо надання вторинної правової допомоги, то було прийнято 13 відповідних рішень.

Під час консультацій запитували, зокрема, про порядок притягнення до відповідальності учасників навчального процесу за дискримінацію учнів на основі релігійних переконань їхніх батьків; порядок притягнення до відповідальності за дискримінацію на робочому місці; захист від дискримінації за ознаками віку, статі, національності, стану здоров’я тощо.

Вторинну правову допомогу надавали для визнання дій дискримінаційними та неправомірними, визнання незаконним і скасування наказу про відрахування студента з навчального закладу; визнання дій протиправними та дискримінаційними за соціальною ознакою, за ознакою інвалідності, за мовною ознакою; відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок протиправної та дискримінаційної дії, тощо.

Клієнти контактного центру також зверталися до юристів з питань протидії дискримінації. Так, з 1 червня 2020 року по 28 лютого 2023 року надійшло 48 таких звернень. Окрім правових консультацій та роз’яснень, людям надавали контакти установ та організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від дискримінації.

Просвітницька діяльність: понад 52 тисячі осіб взяли участь у тематичних заходах

Упродовж 2021–2022 років місцеві центри з надання БВПД організували та провели понад 3 500 правопросвітницьких заходів щодо запобігання та протидії дискримінації. Учасниками цих заходів стали більш як 52 500 осіб, зокрема представники вразливих груп, які найчастіше стикаються з проявами дискримінації. 

Зустріч з мешканцями Солом’янського району столиці з нагоди Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації

Під час заходів юристи інформують населення про різні форми дискримінації, наявні механізми захисту від дискримінації, контакти установ, які допомагають постраждалим. 

Тематика таких лекцій, семінарів, круглих столів, тренінгів, які відбуваються як офлайн, так і в онлайн-форматі, різноманітна, наприклад: «Запобігання та протидія дискримінації», «Дискримінація в трудових відносинах», «Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Протидія та запобігання дискримінації за гендерною ознакою», «Протидія та запобігання дискримінації за расовою ознакою» тощо.

Підвищення спроможності працівників та адвокатів для надання якісної правової допомоги з питань протидії дискримінації

Щоб забезпечити якісне надання правової допомоги особам, які зазнали дискримінації, у системі БПД організовують навчання для підвищення кваліфікації її працівників та адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Від початку 2019 року по лютий 2023 року для надавачів безоплатної правової допомоги за участі та підтримки партнерів провели 47 навчальних заходів, участь у яких взяли 718 учасників та учасниць.

Зокрема, за партнерської підтримки фахівці системи БПД брали участь у тренінгу для тренерів на тему «Запобігання дискримінації та протидія злочинам на ґрунті ненависті». Наразі ці тренери систематично проводяться тренінги та вебінари для працівників системи БПД з тематики протидії дискримінації. Для надавачів безоплатної правової допомоги також були розроблені дистанційні курси «Заборона дискримінації», «Злочини на ґрунті ненависті» та «Мова ворожнечі».

Юристки системи БПД під час семінару-практикуму «Гендерна дискримінація: ідентифікація та механізм надання правової допомоги», організованого Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем»

На платформі дистанційного навчання системи БПД, окрім уже зазначених дистанційних курсів, розміщено також пʼять курсів, дотичних до тематики дискримінації. Це «Гендерна дискримінація: ідентифікація та механізм надання правової допомоги», «Рівні партнери: як зробити систему БПД гендерно чутливою», «Попередження та протидія домашньому та гендерно зумовленому насильству», «Правова допомога потерпілим від домашнього насильства» та «Комунікація з вразливими верствами населення».

Допомогти юристам та адвокатам, які представляють інтереси потерпілих від дискримінації, покликані методичні рекомендації, розроблені фахівцями системи БПД спільно з партнерами. Наразі підготовлено рекомендації щодо ідентифікації випадків гендерної дискримінації та механізм надання правової допомоги, а також щодо надання правової допомоги жінкам із вразливих соціальних груп.

Отримати допомогу юристів з різних питань, зокрема й щодо протидії дискримінації, можна:

  • телефоном у контактному центрі системи БПД за номером 0 800 213 103 в будні з 8:00 до 18:00, дзвінки безкоштовні;
  • написавши у телеграм-бот «Безоплатна правова допомога» (https://t.me/LegalAidUkraineBot (кнопка «Отримати консультацію»);
  • у найближчому бюро правової допомоги. Адреси можна переглянути за посиланням – https://bit.ly/42fQ3lW

Готові правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua).