В умовах повномасштабної війни система безоплатної правової допомоги не лише адаптувалася до нових викликів, а й продовжує захищати права постраждалих внаслідок збройних конфліктів.
«Ми продовжуємо виконувати нашу повсякденну роботу: надаємо правову допомогу в бюро правової допомоги та у виїзних консультаційних пунктах, телефоном та через онлайн-сервіси, розширюємо перелік категорій людей, які можуть отримати вторинну правову допомогу, докладаємо зусиль, щоб правовий захист був доступний кожному, хто його потребує, зокрема постраждалим внаслідок збройних конфліктів», — зазначає директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.
Практикуючі юристи на відстані телефонного дзвінка
Єдиний номер контактного центру системи БПД 0 800 213 103 в умовах воєнного стану для громадян України став чи не найоперативнішим і найдоступнішим способом отримання правової інформації та підтримки. Так, з початку повномасштабного вторгнення, юристи контакт-центру системи БПД надали понад 262 тисячі консультацій.
«Людей часто цікавлять не тільки правові питання. Приміром, чимало громадян запитували, як їм евакуюватися з місць ведення бойових дій, як отримати гуманітарну та психологічну допомогу, де знайти житло, харчі… Тому «гаряча» лінія системи БПД для багатьох додзвонювачів стала своєрідним телефоном довіри», — розповідає начальниця відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області Ольга Волощук.
Окрім того, громадяни України, які зараз перебувають за кордоном та потребують правової підтримки, з питань, які стосуються українського законодавства, можуть зателефонувати до контактного центру системи БПД за допомогою мобільного застосунку Telegram: https://t.me/+380677213103.
Вдосконалюємо знання та посилюємо співпрацю з партнерами задля ефективного захисту прав постраждалих
Для того щоб допомогти постраждалим внаслідок збройного конфлікту захищати їхні права, юристи системи БПД та адвокати, які співпрацюють з системою, поглиблюють свої знання та беруть участь у різних навчаннях. Зокрема, щоб підвищити власну компетентність та обмінятися досвідом з практикуючими колегами, юристи та адвокати, які надають безоплатну правову допомогу, взяли участь у тренінгах, організованих Координаційним центром з надання правової допомоги в співпраці з Благодійним фондом «Право на Захист». Варто зауважити, що теми навчань обирали правники, які часто надають допомогу ВПО, враховуючи власні потреби.
На Миколаївщині під час тренінгу, який організували Регіональний центр з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях у співпраці з Громадською організацією «Десяте квітня», правозахисники проговорили правовий механізм захисту інтересів осіб, які постраждали в результаті збройної агресії рф, зокрема проаналізували законодавчі акти, що наразі регулюють цей процес. На прикладі реальних кейсів розібрали, як застосовуються норми законодавство та з якими складнощами стикаються постраждалі.
Не оминули увагою присутні психоемоційний аспект взаємодії правників з особами, що постраждали внаслідок збройної агресії. Як зазначають психологи, насамперед треба звернути увагу, в якому емоційному стані перебуває клієнт, адже на певних стадіях людина не готова сприймати допомогу юриста.
Важливою складовою ефективної допомоги постраждалим внаслідок збройного конфлікту є також взаємодія системи БПД із судами. Так, у Львові представники системи БПД області, спільно з регіональними представництвами Національної школи суддів та Консультативної місії Європейського Союзу, організували семінар для суддів місцевих загальних та апеляційних судів на тему «Захист прав постраждалих внаслідок збройних конфліктів». Під час заходу судді аналізували міжнародно-правові аспекти відповідальності держави за заподіяння такої шкоди та обговорювали зміни в законодавстві України, зумовлені викликами воєнного стану, та повноваження працівників ДМС, надані з метою захисту прав і свобод осіб, що постраждали внаслідок збройних конфліктів.
Військовослужбовцю, який був у полоні, допомогли отримати офіційний статус та грошову компенсацію
Військовослужбовець Юрій провів у російському полоні майже місяць. Після звільнення з полону хлопець пройшов усі необхідні заходи, повернувся на військову службу та отримав можливість оформити офіційний статус полоненого та передбачену законодавством компенсацію. Щоб завершити цю процедуру, Юрій звернувся до Запорізького бюро правової допомоги по правову консультацію.
Юристка Анна Романок допомогла хлопцеві зібрати всі необхідні документи та подати відповідну заяву до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Юрій отримав відповідь на своє звернення. Міжвідомча комісія ухвалила рішення визнати його особою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії рф проти України. Тепер, окрім офіційного статусу, хлопець отримає ще й передбачену законом грошову допомогу в розмірі до 100 тис. грн.
Отож, система БПД допомогла військовослужбовцю, що перебував у полоні, в досудовому порядку визнати його особою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії російської федерації.
«У полоні росіян перебувають тисячі наших співвітчизників. І йдеться не лише про військових. Серед них чимала кількість і цивільних — представників міської влади, журналістів, лікарів, волонтерів. Всі ці люди після повернення мають право оформити офіційний статус особи, що була позбавлена свободи. Процедура оформлення статусу для військових та цивільних відрізняється. І якщо у військових реєстрація статусу передбачає і обов’язкове отримання грошової допомоги, то для цивільних наразі це можливість отримати її в подальшому», — розповідає юристка Анна Романок.