назад

Адвокат допоміг громадянці отримати пенсію, нараховану її померлому чоловікові

До юристів Охтирського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась мешканка Охтирського району з проханням надати їй правовий захист.

Суть її питання полягала у наступному: громадянка розповіла, що за рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області у 2010 році управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області мало здійснити перерахунок пенсії її чоловікові відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Охтирським міськрайонним судом Сумської області видано виконавчий лист. Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, але Управлінням пенсійного фонду України рішення суду не виконано, чоловік громадянки будь-яких виплат за життя не отримував.

Винесена постанова про закриття виконавчого провадження, громадянці видане посвідчення на дружину померлого громадянина з числа категорії 1-А, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, видане посвідчення вдови померлого ветерана війни. Жінка прийняла спадщину після смерті чоловіка.

Позивачка у 2015 році звернулася до Охтирського міськрайонного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: замінити стягувача на його правонаступника, проте рішенням суду громадянці відмовлено в задоволенні вимог.

Управління Пенсійного фонду України в Охтирському районі Сумської області повідомило листами, що рішення суду 2010 року виконано в добровільному порядку, але нараховані суми за життя чоловікові клієнтки не виплачені. Громадянка неодноразово зверталася до  управління Пенсійного фонду з проханням надати інформацію щодо суми, яка належить виплаті, але кожного разу отримувала відмову.

Вивчивши питання, керівництвом Охтирського місцевого центру з надання БВПД, було прийнято рішення призначити громадянці адвоката – Валентину Розторгуєву (доручення №-0000035 від 04.12.2015), яка, підготувавши адміністративний позов, представила інтереси позивачки в Охтирському міськрайонному суді Сумської області.

У процесуальному документі адвокат посилалася на норми чинного законодавства. Валентина Розторгуєва опиралася на ч. 1 ст. 46 Конституції України: «Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За нормами ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини та не припинилися в наслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

З’ясувавши всі обставини справи, було винесено рішення суду, за яким позовні вимоги громадянки задоволені в повному обсязі. Тобто, визнано неправомірними дії Охтирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови громадянці у виплаті пенсії,що нарахована її чоловікові, який помер у 2013 році.