назад
23.12.22

Безоплатна правова допомога людям з інвалідністю: наблизити послуги до клієнтів

Практично кожен 10-й клієнт, який звернувся у 2022 році до системи безоплатної правової допомоги за такими правовими послугами як представництво інтересів у суді та інших державних органах, захист від обвинувачення, складання документів процесуального характеру, – це людина з інвалідністю.

«З 1 січня по 30 листопада 2022 року безоплатну вторинну правову допомогу отримали понад 5 тисяч людей з інвалідністю. Найпоширеніше питання – це оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Багато звернень також щодо стягнення аліментів, утримання, розірвання шлюбу», – розповіла начальниця відділу в управлінні забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Катерина Дмитрук.

Люди з інвалідністю мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, якщо отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, який не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб. З 1 грудня 2022 року ця сума складає 4 186 гривень.

Отримати безоплатну правову допомогу можна у бюро, зателефонувавши до контакт-центру за номером 0 800 213 103 або скориставшись онлайн-сервісами системи БПД. Якщо людина не може прийти до найближчого бюро, але хоче поспілкуватися з юристом особисто, вона може зателефонувати до контакт-центру системи БПД або бюро та залишити запит на отримання адресної правової допомоги.

Так, до Вільногірського бюро правової допомоги, що на Дніпропетровщині, зателефонувала пані Людмила, яка є особою з інвалідністю 1-ї групи по зору. Жінка розповіла, що була вимушена переїхати з тимчасово окупованої території. Як ВПО отримала прихисток. Але її нинішні житлові умові не підходять для проживання особи з інвалідністю. Тому пані Людмила звернулася до юристів системи БПД з проханням допомогти їй отримати інше тимчасове помешкання. Фахівчиня бюро Оксана Нужна провела виїзне консультування за місцем проживання жінки та допомогла їй скласти необхідні заяви.

Фахівці системи БПД надають адресну правову допомогу особам з інвалідністю, які мешкають у спеціалізованих закладах – геріатричних пансіонатах, психоневрологічних інтернатах тощо, регулярно проводять там правопросвітницькі заходи.

«Консультаційні виїзди до спеціалізованих закладів ми проводимо регулярно. І вже традиційно – з нагоди Міжнародного дня осіб з інвалідністю, що відзначається 3 грудня. Ми провели виїзне консультування у Будищанському психоневрологічному інтернаті, де, до речі, функціонує консультаційний пункт. Зараз, під час воєнного стану, увага до вразливих категорій населення, серед яких люди з інвалідністю, зросла», – розповіла директорка регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко.

Як отримати безоплатну первинну правову допомогу

Зателефонувати до контактного центру системи БПД за номером 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).

Номер для дзвінків з-за кордону: +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Як отримати безоплатну вторинну правову допомогу

Звернутися до бюро правової допомоги (дізнатися номери телефонів та актуальну інформацію про режими роботи можна на мапі https://bit.ly/bpd_buro ) за місцем фактичного проживання незалежно від реєстрації місця проживання чи перебування.

У разі потреби працівники системи надання БПД можуть надавати адресну безоплатну правову допомогу. Залишити запит на отримання адресної правової допомоги можна за номером 0 800 213 103 або зателефонувати до бюро правової допомоги.

Послуга адресної правової допомоги доступна у всіх регіонах, підконтрольних Уряду.