Наприкінці січня та впродовж лютого 2017 року працівники системи безоплатної правової допомоги із 4-х областей взяли участь у навчальних семінарах «Проблеми соціально-правового характеру, що виникають у внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання», організованих БО «Всеукраїнський благодійний фонд «Горєніє».
Ці навчальні заходи, організовані БО «Всеукраїнський благодійний фонд «Горєніє», мали на меті обговорення найбільш актуальних соціально-правових проблем переселенців та поширення кращих практик надання безоплатної правової допомоги громадянам, які тимчасово переселились з районів проведення антитерористичної операції та проживають у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій та Харківській областях.
Загалом було проведено 4 дводенних навчальних семінари в Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Харківській областях. Заходи включали в себе роботу в окремих групах щодо напрацювання механізмів вирішення питань ВПО, спільне обговорення напрацювань робочих груп та проведення навчання кращим практикам роботи з внутрішньо переміщеними особами. А їх учасниками стали 84 представники системи БПД – фахівці регіональних, місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (у т.ч. представників бюро правової допомоги).
Так, 30 – 31 січня 2017 року перший дводенний семінар відбувся у Запоріжжі. Учасниками його стали представники державних установ Запорізької області та 25 фахівців системи БПД. Зокрема – Регіонального центру з надання БВПД у Запорізькій області, Першого запорізького, Другого запорізького, Бердянського, Мелітопольського місцевих центрів з надання БВПД, а також Вільнянського, Оріхівського, Новомиколаївського, Гуляйпільського, Більмацького, Пологівського, Приморського, Чернігівського, Василівського, Великобілозерського, Веселівського, Приазовського, Токмацького, Якимівського, Кам’янсько-Дніпровського бюро правової допомоги.
Наступний навчальний захід був проведений 16 – 17 лютого 2017 року у місті Дніпро для фахівців державних установ Дніпропетровщини, які працюють із переселенцями. Представниками системи БПД на семінарі були 20 фахівців Першого криворізького, Другого криворізького, Нікопольського, Павлоградського, Другого дніпропетровського, Третього дніпропетровського місцевих центрів з надання БВПД, Жовтоводського, П’ятихатського, Покровського, Першотравенського, Петропавлівського, Покровського, Васильківського, Межівського, Магдалинівського, Царичанського, Новомосковського, Солонянського, Новоолександрівського, Криворізького бюро правової допомоги.
20 – 21 лютого 2017 року семінар відбувся у Харкові. Його учасниками стали 20 фахівців системи БПД із Регіонального центру з надання БВПД у Луганській та Харківській областях, Первомайського, Першого харківського, Третього харківського місцевих центрів з надання БВПД, Кегичівського, Краснокутського, Коломацького, Красноградського, Зачепилівського, Балаклійського, Ізюмського, Нововодолазького, Дергачівського, Золочівського, Люботинського, Купянського, Печенізького, Дворічанського, Шевченківського бюро правової допомоги.
Четвертий дводенний тренінг для представників державних установ Донецької області, зокрема і працівників системи БПД, був проведений 27 – 28 лютого 2017 року у Маріуполі. Серед учасників заходу були 19 працівників Регіонального центру з надання БВПД в Донецькій області, Краматорського, Маріупольського місцевих центрів з надання БВПД, Добропільського, Бахмутського, Лиманського, Костянтинівського, Нікольського, Курахівського, Селидівського, Покровського бюро правової допомоги.
Тренерами-модераторами у цих заходах стали представники БО «Всеукраїнський благодійний фонд «Горєніє» Артем Фоменко та Олена Манько, а також Радники Міністерства соціальної політики з питань ВПО в областях.
Учасники заходів розглядали та аналізували практику роботи з внутрішньо переміщеними особами при їх безпосередньому зверненні з соціальних та правових питань до відповідних органів; проблеми соціального характеру, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи під час переїзду на нове місце проживання, проблеми правового характеру, що виникають у внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання/перебування, а також законодавче врегулювання питань їх реєстрації, поселення та проживання. Також фахівці у групах працювали над виявленням та розробкою найбільш дієвих механізмів вирішення цих проблем вимушених переселенців.
Серед інших правових питань, які розглянули учасники, були основні зміни в законодавстві у 2016 році, які стосуються прав та обов’язків ВПО, огляд судової практики у справах щодо захисту прав ВПО, механізми координації між державними установами щодо допомоги ВПО та пропозицій щодо внесення змін до чинних нормативно – правових актів, що стосуються ВПО.
Не оминули фахівці й обговорення психологічних аспектів взаємодії і роботи з вимушеними переселенцями, а саме: особливостей психологічного стану ВПО, особливостей взаємодії та побудови конструктивних взаємовідносин з ними та конкретних рекомендацій для зниження напруги у роботі з ВПО.
Наприкінці кожного з тренінгів спеціалісти Фонду підсумували спільно напрацьовані учасниками матеріали та представили кращі практики вирішення правових та соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб.
Нагадаємо, що 5 січня цього року набрав чинності Закон України «Про Вищу раду правосуддя», яким були внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. До прийняття цього закону клієнтами системи БПД могли стати лише ті ВПО, які підпадали під інші категорії, визначені ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Із 5 січня внутрішньо переміщені особи отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу за рахунок держави за критерієм цього статусу, а також ті особи, які лише претендують на отримання статусу ВПО.
Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах: