назад

Майбутніх правоохоронців інформували про особливості документування воєнних злочинів

Що таке воєнні злочини, як відбувається їх фіксація, які стандарти опитування та особливості роботи на місці вчинення воєнних злочинів, про це розповіли курсантам Донецького державного університету внутрішніх справ представники системи БПД, прокуратури та правозахисної організації.

Спікери проінформували майбутніх правоохоронців про те, чому важливо здійснювати збір відомостей необхідних для фіксації воєнних злочинів саме зараз та який подальший алгоритм дій нашої держави щодо відповідальності за воєнні злочини країни – агресора.

Знищення майна, пограбування, вбивства, поранення, катування, знущання, викрадення, умисні тілесні ушкодження, розстріл цивільних, обстріл місць перебування мирного населення, зґвалтування – ці та інші жахливі злочини вчиняє рф на українській землі із часу повномасштабного вторгнення. Сьогодні правоохоронці, прокуратура, юристи, громадськість та міжнародна спільнота працюють разом, щоб зібрати докази воєнних злочинів і геноциду українського народу, що вчиняють російські загарбники в Україні.

«Юристи системи безоплатної правової допомоги долучаються до документування воєнних злочинів та взаємодіють із органами прокуратури. Ми надаємо правову допомогу людям та інформуємо їх про важливість збору доказів злочинів рф проти народу України. Система безоплатної правової допомоги перенаправляє потерпілих від воєнних злочинів та свідків до правоохоронних органів, після чого за результатами внесення відомостей в ЄРДР центрами призначається адвокат для надання кваліфікованої правової допомоги. Для воєнних злочинів немає строку давності. Всі зібрані факти злочинів, що вчиняє російська армія в Україні, будуть передані до міжнародних судових інстанцій, щоб притягнути державу – агресора до відповідальності» – говорить Наталія Гнатуша, директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях.

Ольга Дьячкова, прокурор Кропивницької окружної прокуратури детально розповіла курсантам як відбувається збір доказів. Зокрема, свідку чи потерпілому слід докладно розповісти подробиці побаченого, починаючи з дати, часу та місця події; під час документування воєнних злочинів слід особливо звертати увагу на навколишнє середовище: незвичні звуки, спалахи світла, ворожа військова техніка, сторонні люди навколо, інші важливі деталі;

доказовою базою скоєння воєнного злочину можуть бути різні предмети, які залишились після обстрілу чи ракетного удару; докази збирають експерти при огляді місця події; специфіка кваліфікації воєнних злочинів полягає в тому, що злочин, поєднаний із умисним вбивством, кваліфікується лише за ст.438 ККУ без застосування ст.115 ККУ.

«Ми зробили маленький крок у великій справі правопросвіти та співпраці громадськості з правоохоронною системою у Кропивницькому. Разом з представниками прокуратури, системи безоплатної правової допомоги та колективом Донецький державний університет внутрішніх справ започатковуємо вкрай необхідний напрямок з поглиблення знань щодо документування воєнних злочинів, міжнародного гуманітарного права та цінностей прав людини»,- говорить Євген Гурницький, координатор приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Кіровоградській області. Готуємо нову формацію поліцейських разом у такий важкий для країни час вже сьогодні, щоб завтра правосуддя та справедливість наздогнали винних в суді.

 

Контакт-центр системи БПД 0 800 213 103 (щодня на зв’язку, в будні з 08:00 до 19:00 та вихідні з 09:00 до 18:00. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні. Для дзвінків з-за кордону номер +38(044) 363 10 41 (вартість за тарифами оператора).

Усі сервіси системи БПД https://linktr.ee/legalaid.gov.ua