назад

На Прикарпатті стартувала Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства»

На Івано-Франківщині розпочалася Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка триватиме з 25 листопада по 10 грудня. Працівники системи безоплатної правової допомоги на Прикарпатті долучилася до акції,  метою якої є привернення уваги до проблем подолання домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Заступниця директора  Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Іванна Тичковська та головний юрист відділу безоплатної правової допомоги Дмитро Савуляк долучились до заходу, приуроченому старту   Всеукраїнської кампанії «16 Днів Активізму проти гендернозумовленого насильства» в Івано-Франківську на Вічевому майдані.

Під час заходу  було розміщено 9 локацій із суб’єктами взаємодії з протидії домашньому насильству, біля кожної локації мешканці та гості Івано-Франківська ознайомлювалися із послугами, які надають суб‘єкти взаємодії та отримали буклети, в яких вказаний алгоритм та послідовність дій, що робити, як діяти, якщо ви стали потерпілим від домашнього насильства чи свідком насильства.

На локації, представленій місцевим центром, присутні ознайомлювались з послугами, які можна отримати звернувшись до системи безоплатної правової допомоги, в тому числі й особам, потерпілим від домашнього насильства.

25 листопада Марина Кониченко, головний юрист відділу безоплатної правової допомоги Коломийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, взяла участь у засіданні круглого столу у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», який відбувся у Косівській міській раді, спільно з керівництвом Косівської міської ради, працівниками Косівського відділу поліції, представниками служби у справах дітей та центру надання соціальних послуг міської ради. На зустрічі  обговорили сучасний стан реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, жорстокому поводженню з дітьми; заходи профілактики та протидії насильству; проблеми та виклики, з якими стикаються суб’єкти взаємодії у своїй роботі.

«Сьогодні вкрай важливо, щоб люди вміли розпізнавати домашнє насильство, знали, яких форм воно буває, та чітко розуміли алгоритм дій – що робити, куди звернутися за допомогою. З 7 січня 2018 року внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», якими надано право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі (гендернозумовленого)», – наголосила Марина Кониченко.

У ході засідання круглого столу його учасники дійшли єдиної думки, що найважливішу роль у запобіганні насильства у сім’ях відіграє інформаційно-просвітницька та консультаційна робота.

На завершення заходу Марина Кониченко довела до відома присутніх про можливість отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги особами, які постраждали від насильства. Крім того, присутнім роздано інформаційні матеріали, повідомлено адресу та контактні номери телефонів «Косівське бюро правової допомоги» та номер телефону гарячої лінії.

Близько 100 мешканців Калуської міської територіальної громади доєдналися до акції проти гендернозумовленого насильства

Калуський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги разом з Калуською громадою теж долучилися до акції, організованої UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення  по всій Україні за підтримки USAID.

Акція відбулася під гаслом «Чуйність перемагає насильство». У 60 містах і громадах по всій Україні встановили мозаїку із зображеннями різних форм насильства. Інсталяція виконана із магнітів, тож беручи кожен із них собі, охочі доєдналися до того, що негативне зображення зникло. Натомість з’являлося гасло: “Чуйність перемагає Калуша насильство”.

Акція відбувалася на національному рівні. А на місцевому рівні акцію підтримали управління в справах сім`ї, молоді, фізкультури і спорту, міський центр соціальних служб, система безоплатної правової допомоги, мобільна бригада соціально-психологічної допомоги постраждалим від насильства, служба у справах дітей, працівники Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, депутати, БО «БФ «Крила підтримки», працівники освіти, педагоги, діти та перехожі громади.

Окрім мозаїки, презентували інтерактивну онлайн-гру. Її мета — розповісти про гендерно зумовлене насильство та представити факти про ставлення мешканців 30 громад-учасників проєкту UNFPA «Міста і громади, вільні від домашнього насильства» до гендернозумовленого насильства. Фонд ООН у галузі народонаселення проводив це дослідження з грудня 2021 року до лютого 2022 опитавши тисячі українців. Спробувати свої сили у грі можна буде впродовж усього періоду акції. Переможці отримають фірмові подарунки.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна стикнулася із безпрецедентним рівнем насильства, болю і травматизації. Українські жінки і чоловіки, хлопчики та дівчатка потерпають від злочинів російських військових та найманців, зокрема, від гендерно-зумовленого і сексуального насильства, пов’язаного з війною.

Та разом із воєнними злочинами військ країни-агресора, на жаль, продовжує існувати гендерно зумовлене насильство всередині українського суспільства, яке не менш глибоко ранить постраждалих.

Від початку 2022 року до Національної поліції надійшло 120 тисяч повідомлень щодо випадків домашнього насильства. 98% звернень на гарячу лінію (1547) для постраждалих стосується саме його. Тому важливо підіймати тему гендернозумовленого насильства і закликати йому протидіяти, чуйними до чужих історій і емоцій. Бути не байдужими, коли стаємо свідками насильства: втрутитися, допомогти, не мовчати!