назад
22.03.17

Покрокова інструкція оформлення спадщини

spadshchynaДо Теплицького бюро правової допомоги одночасно звернулося декілька клієнтів, в яких виникла необхідність оформлення спадщини за відсутності правовстановлюючих документів на неї, а саме на житловий будинок та господарські будівлі. Громадяни цікавилися, як оформити спадщину, коли відсутні документи, які б підтверджували право власності?

Фахівці Теплицького бюро правової допомоги з’ясували обставини справи та надали вичерпні консультації. Також, юристи підготували процесуальний документ – позов про визнання права власності на житловий будинок та господарські будівлі.

Пропонуємо ознайомитися з покроковою інструкцією оформлення спадщини.

Крок 1. Прийняття спадщини.

Стаття 1268 Цивільного Кодексу України вказує на право спадкоємців прийняти або відмовитись від прийняття спадщини. В той же часспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку 6 місяців з дня смерті спадкодавця він не заявив про відмову від неї. Протягом вказаного строку виникає необхідність звернутись із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса чиу сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядуванн я. Подання вказаної заяви, а також всіх необхідних підтверджуючих документів є підставою для видачі свідоцтва про право на спадщину.

Крок 2. Постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Згідно з Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.

Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

На даному етапі враховуючи відсутність правовстановлюючого документа, який би підтверджував право власності спадкодавця на майно (в нашому випадку житловий будинок з господарськими будівлями) то нотаріус чи уповноважена на це посадова особа відповідного органу місцевого самоврядуванн я виносить постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину. З цього моменту виникає необхідність визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку (ст. 392 Цивільного Кодексу України ).

Крок 3. Оформлення технічної документації у Бюро технічної інвентаризації (за необхідності).

Може бути декілька варіантів розвитку подій, що спричинено наявністю чи відсутністю технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок. В першому випадку одразу переходимо до складення позовної заяви та звернення до суду. В другому – спадкоємці на підставі заяви повинні виготовити технічний паспорт у Бюро технічної інвентаризації. Технічний паспорт є першим і чи не основним підтверджуючим документом при вирішенні питання визнання права власності на житловий будинок шляхом спадкування у судовому порядку.

Крок 4. Звернення до суду.

Останнім, але найбільш важливим кроком є складення позовної заяви та звернення до суду. Для складення позовної заяви необхідні такі документи:

1) паспорт;

2) картка фізичної особи-платника податків;

3) свідоцтво про смерть;

4) довідка з сільської ради (в якій вказано, що спадкодавець дійсно проживав за вказаною адресою та після його смерті залишилось спадкове майно (зокрема, житловий будинок та господарські будівлі);

5) витяг з погосподарської книги;

6) документи, які підтверджують належність спадкоємця (заповіт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо).

Також можлива ситуація відмови одного спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого, в такому разі подається копія належним чином зареєстрованої відмови.

7) технічний паспорт;

8) витяг про реєстрацію у спадковому реєстрі;

9) постанова нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину;

10) інші документи (за необхідності).

Усі вище перераховані документи є носіями доказів, на підставі яких суд буде приймати рішення про визнання права власності на спадкове майно шляхом спадкування за законом чи заповітом.

Крок 5. Судовий розгляд та отримання рішення.

Після надходження належним чином оформленої позовної заяви з додатками буде призначене судове засідання в порядку цивільного судочинства і за наявності достатніх підстав прийняте позитивне рішення – ухвала про задоволення позову.

Крок 6. Оформлення права власності.

Після отримання судового рішення спадкоємець повинен звернутись до державного реєстратора, який на підставі вказаного рішення у порядку та строки передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснить реєстрацію права власності та надасть витяг із реєстру, що і є підтвердженням права власності.spadshchyna diagr

Нагадуємо, що Теплицьке бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Теплик, пров. Поштовий, 7 (приміщення податкової інспекції, 1-й поверх), контактний телефон: (04353) 2-23-58.

Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут.

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).