назад

Порядок безкоштовного отримання земельної ділянки

4123З 1 вересня 2016 року до Благовіщенського бюро правової допомоги за безоплатною правовою допомогою звернулось 175 громадян. 6 громадян скористалися послугами адвоката для звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
За статистикою звернень, актуальними були питання щодо процедури безкоштовного отримання земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, а також державної реєстрації земельної ділянки.
         З цих питань фахівці Благовіщенського бюро правової допомоги надають наступні роз’яснення.
Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
 – для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
– для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара;
– для ведення садівництва не більше 0,12 гектара;
– для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах не більше 0,25 гектара, в селищах не більше 0,15 гектара, в містах не більше 0,10 гектара;
– для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара;
– для будівництва індивідуальних гаражів не більше 0,01 гектара.
Важливо. Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, проводиться один раз по кожному виду використання.
Для того, щоб безоплатно отримати земельну ділянку, громадянину України необхідно здійснити наступні дії:
По-перше, зв’язатися з органом, уповноваженим здійснювати розпорядження земельними ділянками державної або комунальної власності, із заявою про безоплатне надання земельної ділянки у власність.
Таким органом щодо земель комунальної власності, переважно розташованих в межах населених пунктів, є відповідна сільська, селищна, міська рада, а щодо земель державної власності, які, як правило, розташовані за межами населених пунктів, є:
– при наданні земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства: Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області,
– при наданні земельних ділянок в інших випадках: районна державна адміністрація.
До клопотання потрібно додати:
– викопіювання з кадастрової карти (плану) (його можна замовити в районному (міському) управлінні земельних ресурсів) або інші графічні матеріали, на яких слід відзначити бажане місце розташування земельної ділянки;
– погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства);
– копію документа, що посвідчує особу (наприклад, паспорта громадянина України).
За результатами розгляду звернення, уповноважений орган повинен прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати відмову у його наданні.
Важливо, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідним органом влади має бути прийнято в місячний термін.
Рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути мотивовано.
Підставами відмови відповідно до статті 118 Земельного кодексу України можуть бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.
По-друге, замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Після виготовлення та погодження документації із землеустрою та погодження її у відповідності до вимог земельного законодавства, слід звернутися до державного кадастрового реєстратора в територіальному (районному, міському) органі Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки.
Якщо інше не передбачено договором про розроблення проекту, в цей орган має звертатися землевпорядна організація.
Представлена заява протягом 14 днів розглядається державним кадастровим реєстратором територіального органу Держгеокадастру в районі (місті). За результатами звернення, в разі, якщо подані документи складені правильно, а межі ділянки не порушують меж вже зареєстрованих ділянок, державний кадастровий реєстратор реєструє земельну ділянку в Державному земельному кадастрі і видає Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.
По-третє, потрібно подати до органу, уповноваженого розпоряджатися земельною ділянкою, клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Орган, уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою, повинен прийняти рішення про затвердження проекту і звернутися до державних реєстраторів за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про державну реєстрацію права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області працює за адресою: вул. Дворцова, 32/29, м. Кропивницький, тел. (0522) 37-12-50, 32-07-97, 0991048038.
Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходяться за адресами:
Голованівський місцевий центр з надання БВПД
смт Голованівськ, вул. Ціолковського, 1
Тел.: (05252) 2-25-83, 068 834 77 45, 093 423 33 73
Кіровоградський місцевий центр з надання БВПД
м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53
Тел.: 095 87 662 33, (0522) 32-08-24
Олександрійський місцевий центр з надання БВПД
м. Олександрія, вул. Першотравнева, 18
Тел.: (05235) 7-04-40, 7-04-04.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.
Адреси бюро правової допомоги:
 Бобринецьке бюро правової допомоги
м. Бобринець, вул. Незалежності, 80
 Гайворонське бюро правової допомоги
м. Гайворон, вул. Великого Кобзаря, 20
 Маловисківське бюро правової допомоги
м. Мала Виска, вул. В. Бровченка, 33
Новоукраїнське бюро правової допомоги
м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 67
 Благовіщенське бюро правової допомоги
м. Благовіщенське, вул. Ореста Гуменюка, 8
 Вільшанське бюро правової допомоги
смт Вільшанка, вул. М. Лагонди, 30
 Добровеличківське бюро правової допомоги
смт Добровеличківка, вул. Центральна, 1037
 Новоархангельське бюро правової допомоги
смт Новоархангельськ, вул. Пушкіна, 28
 Долинське бюро правової допомоги 
м. Долинська, вул. Шевченка, 59
 Компаніївське бюро правової допомоги
смт Компаніївка, вул. Паркова, 4 
 Новомиргородське бюро правової допомоги
м. Новомиргород, вул. Соборності, 106
 Новгородське бюро правової допомоги 
смт Новгородка, вул. Центральна, 1 
 Устинівське бюро правової допомоги
смт Устинівка, вул. Благодатна, 1
 Знам’янське бюро правової допомоги
м. Знам’янка, вул. Героїв Крут, 9
 Світловодське бюро правової допомоги
м. Світловодськ, вул. Павлівська, 13 А
 Петрівське бюро правової допомоги
смт Петрове, вул. Центральна, 21
 Олександрівське бюро правової допомоги
смт Олександрівка, вул. Незалежності України, 63
 Онуфріївське бюро правової допомоги
смт Онуфріївка, вул. Толстого, 68.
Наталія Радоуцька, головний спеціаліст Благовіщенського бюро правової допомоги