назад

16837889 1288655751180010 822008992 n

17 лютого 2017 року начальники відділів правової інформації та консультацій і правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання БППД Кременецького місцевого центру з надання БВПД Тетяна Точинська та Ярослав Лис провели правопросвітницький захід з колективом національного природного парку «Кременецькі гори»  на чолі із заступником директора — головним природознавцем Віталієм Курницьким. У заході взяли участь більшість із 33-ти працівників  установи.

До слова, національний природний парк «Кременецькі гори» — природоохоронна територія в Україні в межах низькогірного пасма Кременецькі гори. Розташований на території Кременецького та Шумського районів Тернопільської області. Природний парк створили 11 грудня 2009 року згідно з Указом Президента України з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів.

На прохання працівників природного парку фахівці місцевого центру роз’яснили чи може приховування інформації про стан здоров’я одним із подружжя стати підставою для визнання шлюбу недійсним.

16838045 1288658187846433 969434966 n

НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Відповідно до статті 30 Сімейного кодексу України наречені зобов’язані повідомити одне одного про стан свого здоров’я. Держава забезпечує умови для медичного обстеження наречених. Результати обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим. Приховування відомостей про стан здоров’я одним із наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров’я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним. Результати медичного обстеження нареченої та нареченого видаються персонально кожному з них. Володіючи правом на таємницю про стан свого здоров’я, наречена чи наречений можуть відмовитись від надання один одному інформації про результати обстеження, що, звичайно, може бути підставою для відмови від реєстрації шлюбу. Порядок здійснення медичного обстеження наречених встановлюється постановою Кабінет Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення добровільного медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу» від 16.11.2002 року № 1740.

Законодавець чітко визначає, що зареєстрований шлюб може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків (ч. 3 ст. 41 Сімейного кодексу України).

Відповідно до ст. 42 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним мають дружина або чоловік, інші особи, права яких порушені у зв’язку з реєстрацією цього шлюбу, батьки, опікун, піклувальник дитини, опікун недієздатної особи, прокурор, орган опіки та піклування, якщо захисту потребують права та інтереси дитини, особи, яка визнана недієздатною, або особи, дієздатність якої обмежена.

Суттєво, що на позов про визнання шлюбу недійсним не поширюється строк позовної давності. Це означає, що такі позови можуть подаватися до суду у будь-який час упродовж існування “шлюбу”.

Загальний правовий наслідок визнання шлюбу недійсним полягає в тому, що шлюб вважається таким, що ніколи не існував, а особи, що його уклали, вважаються такими, що раніше не перебували в шлюбі. У подружжя не виникає жодних особистих та майнових прав, що випливають із шлюбу (ст. 45 Сімейного кодексу України) — права мати спільне прізвище, права на аліменти, права на частину спільного майна, тощо.  Майно придбаного спільно особами, шлюб яких визнано недійсним, застосовуються не норми сімейного законодавства про спільну сумісну власність, а норми Цивільного кодексу України про часткову власність.

Наприкінці присутні отримали тематичні буклети з оновленою інформацією про безоплатну правову допомогу.

Додатково інформуємо, що отримати правову допомогу жителі Збаразького, Зборівського, Лановецького, Кременецького та Шумського районів можуть, зателефонувавши до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за номером: (03546) 2-52-33, або за допомогою скайп-зв’язку: kremeneckiy_mc. Місцевий центр розташований за адресою: вул. Шевченка, 59А, м. Кременець.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.