назад

Про механізм декретних виплат в Україні інформують юристи Першого дніпропетровського місцевого центру

image 640xsПри народженні дитини в сім’ї істотно зростають матеріальні витрати батьків. Державна підтримка в Україні в цьому випадку здійснюється шляхом декретних виплат. Громадяни, які приходять до Першого дніпропетровського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги часто запитують про механізм нарахування декретних виплати в Україні.

Декретні виплати працюючим громадянам здійснюються відповідно до положень статті 8 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. Відповідно до даної норми: оплачується 70 календарних днів до пологів і 56 днів після пологів (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей оплачується 70 календарних днів після пологів); громадянам, які усиновили дитину, держава надає відпустку з моменту усиновлення в розмірі 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). У разі, якщо дитина усиновлена обома батьками, відпустка по догляду за дитиною може оформити будь-який з батьків; особи, які належать до 1-4 категорії потерпілих у катастрофі на Чорнобильській АЕС, користуються пільгою: їм надається відпустка по догляду терміном 180 днів.

Законодавчими нормами України передбачені декретні виплати в Україні непрацюючим мамам. Жінки, які не значаться з яких-небудь причин в системі державного соціального страхування, також не позбавлені можливості отримати матеріальну підтримку від держави у зв’язку з вагітністю та пологами. Необхідні документи для нарахування таких виплат непрацюючим громадянам необхідно надавати до відділу соціального захисту населення за місцем проживання, оскільки законодавством саме цього органу дано право нарахування декретних виплат непрацюючим мамам.

Непрацюючим жінкам і жінкам, зареєстрованим як суб’єкт підприємницької діяльності, відповідно до законодавчих норм оплачується державна допомога – 25 відсотків від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, з розрахунку на місяць.

Отже, звернемося до конкретних цифр: з 01.01.2017 року прожитковий мінімум в Україні для працездатної особи становить суму 1600 грн., тобто за допомогою простих арифметичних дій отримуємо 25% – 400 грн. в місяць. В день це становить 13,33 грн., 3а 126 календарних днів оплачуваної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами – 1680 грн, якщо ж відпустка 140 днів – сума допомоги становитиме 1866 грн.

Також слід знати, що допомога по вагітності та пологах надається в розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, допомоги по безробіттю тощо) непрацюючої жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого  прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць.

Законом передбачено, що для здійснення виплат не можна використовувати одночасно кілька підстав. Тобто, якщо жінка – студентка, то вона повинна вибрати або одержання допомоги по вагітності та пологах в розмірі 100% стипендії, або отримання державної допомоги.

Порядок нарахування декретних виплат такий: розрахунок проводиться шляхом множення середньої заробітної плати в день на кількість днів оплачуваної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Яким чином розраховується середньоденний заробіток? Береться нарахована зарплата за розрахунковий період і ділиться на кількість календарних днів зайнятості (період перебування в трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, здійснення підприємницької діяльності).

В даному контексті розрахунковий період – це період, що становить 12 місяців перебування працівника в трудових відносинах з останнім роботодавцем, тобто 12 місяців до настання страхового випадку. Нерідко може виникнути ситуація, при якій жінка на останньому місці роботи відпрацювала період менше 12 місяців. В цьому випадку розрахунковим періодом є кількість місяців, фактично відпрацьованих на підприємстві, установі, організації.

Для розрахунку декретних виплат використовується наступна формула:

Допомога по вагітності та пологах = Середньоденна заробітна плата х Кількість календарних днів

Кількість календарних днів – у даному випадку це кількість календарних днів, що припадають на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Середньоденна заробітна плата – це нарахована в розрахунковому періоді заробітна плата (з якої сплачувався єдиний страховий внесок), поділена на кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

Декретні виплати відповідно до закону підлягають до виплати одночасно з найближчою заробітною платою. В основному підприємства, установи, організації дотримуються цього правила і перераховують декретні виплати разом з найближчою заробітною платою, згодом отримуючи компенсацію від фонду соціального страхування.

Але в реальному житті є й винятки з правила, коли підприємства чекають перерахування від фонду соціального страхування, і тільки потім виплачують його жінці, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

У разі порушення ваших прав, ви можете звернутися до Першого дніпропетровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, тел. (056)742-82-30, (099)232-77-89.

Нагадуємо, що Синельниківське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Синельникове, вул. Богми, 4-а. Контактні телефони: (05663)4-14-35, (095)502-83-30.

Слобожанське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: Дніпровський район, смт. Слобожанське, ул. В.Сухомлинського, 42, тел. тел. (056)753-72-32, (050)624-50-19, (068)259-20-17

Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).