назад

Про новий порядок стягнення аліментів дізналися безробітні Семенівщини

22.09.2017 seminarcentrzaynytosti

Продовжується співпраця фахівців системи БВПД області із центрами зайнятості. Завітавши до центрів зайнятості громадяни можуть отримати не лише допомогу та консультації щодо працевлаштування, а й безоплатну юридичну консультації у рамках роботи дистанційних пунктів, а також дізнатися про свої права, як їх реалізувати та захистити під час  чергових заходів з правопросвітництва.

 Черговий такий захід відбувся 22 вересня 2017 року в с-щі Семенівка на базі Семенівського районного центру зайнятості під час якого в.о. начальника Семенівського бюро правової допомоги Микола Зайченко розповів присутнім про новий порядок стягнення аліментів.

 

У ході семінару  фахівець бюро розкрив основні положення  Закону України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів”,  повідомив про новації з питань, пов’язаних із порядком стягнення аліментів на утримання дитини, зазначив на зміни щодо розміру аліментів, порядку стягнення заборгованості зі сплати аліментів, отримання рішення про стягнення аліментів в наказному порядку.

 Микола Зайченко роз’яснив учасникам семінару, що прийняття останніх змін повинно призвести до створення дієвих механізмів, які унеможливлюватимуть злісним неплатникам аліментів використовувати передбачені механізми для ухилення від сплати аліментів, затягувати розгляд судових справ, а також сплачувати необґрунтовано малий їх розмір.22.09.2017 seminarcentrzaynytosti1

 Законодавчими новелами змінений правовий статус аліментів, відтепер аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей.

 Той з батьків, який проживає з дитиною наділяється правом самостійно ставити перед судовими органами питання щодо стягнення аліментів у твердій грошовій сумі або у вигляді від конкретної частки від доходу іншого з подружжя. До цього вибір форми стягнення аліментів здійснювався виключно за судовим рішенням.

Також керівник бюро зазначив, що з урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%). Наприклад, у 2017 році на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становитиме 713 грн./місяць, на дитину від 6 – 888,5 грн./місяць.

Новацією стало врахування при призначенні аліментів наявності грошових коштів, рухомого та нерухомого майна. Звертає на себе увагу те, що законодавець не конкретизував суб’єкта, у якого мають враховуватися зазначені обставини. У зв’язку з цим можна дійти висновку, що врахуванню підлягають кошти, рухоме та нерухоме майно, як у платника аліментів, так і стягувача, або, навіть, і самої дитини.

Також відтепер при визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Так у випадку, якщо платник аліментів офіційно не працевлаштований, не має «офіційного» доходу, але при цьому, наприклад, придбає автомобіль, то такі витрати можуть враховуватися при визначені судом розміру аліментів. Але, такі витрати будуть братися до уваги, лише якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.

Зазначене нововведення є прогресивним, особливо в умовах сьогодення, коли отримання заробітної плати у конвертах, неофіційних доходів є дуже поширеними явищами. Проте і платник аліментів не позбавляється юридичних механізмів легалізації таких доходів. Але в будь-якому разі, призначаючи аліменти суд має виходи із того, щоб їх розмір був достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Ще одним нововведенням сімейного та процесуального законодавства є розширення можливості застосування спрощеної процедури для отримання рішення про стягнення аліментів.

Так, стягнення аліментів може здійснюватися у наказному проваджені. Зокрема визначено, що той з батьків, з яким проживає дитина (діти) має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Суть наказового провадження у порівнянні із стандартним зверненням до суду із позовом (позовне провадження) полягає у значно спрощеному та більш оперативному розгляді питання по суті. Так після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ по суті вимог видається судом у триденний термін. Сам судовий наказ видається без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання.

«Вищенаведені зміни у законодавство мають створити дійсно ефективні правові механізми стягнення з батьків, що не виконують свого обов’язку щодо утримання дитини (дітей), аліментів, а також підвищити свідомість батьків щодо необхідності виконання обов’язку по утриманню дітей навіть після розлучення. При цьому, варто розуміти, що отримання професійної допомоги юриста в ході вирішення питань щодо сплати аліментів дозволяє максимально захистити майнові інтереси дитини, а в деяких випадках – запобігти безпідставній сплаті іншому з батьків коштів, що використовується не в інтересах дитини» – зазначив Микола Зайченко.

Нагадуємо, що реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу, громадяни можуть звернувшись до Семенівського бюро правової допомоги,яке знаходиться за адресою: с-ще. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43.