назад
14.11.22

Смерть та народження на ТОТ: юристи системи БПД допомагають з документами

Встановлення фактів, що мають юридичне значення. Суха фраза, яка сьогодні приховує в собі біль багатьох українців. Звичайні речі – такі як оформлення свідоцтва про народження або смерть стали справжнім випробовуванням для людей через російську окупацію.

З 24 лютого юристи системи безоплатної правової допомоги зареєстрували понад тисячу звернень клієнтів щодо встановлення факту народження чи смерті на тимчасово окупованих територіях, з них третина — за вторинною правовою допомогою, що передбачає звернення до суду. За кожною з цих справ – копітка робота юристів, зокрема щодо збору доказів для суду, які іноді доводиться шукати в соцмережах.

«Питання реєстрації смерті родича чи народження дитини на окупованих територіях не нове, з такими справами наші юристи мали справу ще з 2014 року. Втім з 24 лютого ця проблема набула більш масштабного характеру, тепер чи не кожен юрист системи має у своїй практиці не один десяток таких кейсів», – відзначає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша.

Встановлення факту смерті на окупованих територіях

Попри єдину процедуру кожна справа вимагає індивідуального підходу, адже доволі часто родичі не можуть надати жодних документів, які б доводили факт смерті на тимчасово окупованій території України. В таких випадках в пригоді стають навіть дописи у Facebook. Таку практику мали, зокрема, юристи Карлівського бюро правової допомоги, що на Полтавщині.

До бюро звернулася пані Валентина. Вона розповіла, що у квітні 2022 року разом з дітьми була вимушена поїхати з дому, оскільки селище окупували росіяни. Чоловік залишився охороняти майно від мародерів. У травні жінка отримала звістку від сусідів, що посеред ночі чоловіка схопили російські військові, побили та розстріляли. Жителі селища поховали чоловіка просто на подвір’ї. Ніяких документів, виданих окупаційною владою про смерть чоловіка, звісно, жінка отримати не могла. Потім у селищі взагалі перестав працювати мобільний зв’язок, що унеможливило отримання хоча б фото місця поховання чоловіка, як доказу його смерті. Валентині були потрібні документи, що підтверджують смерть чоловіка, а для цього треба звертатися до суду з заявою про встановлення факту смерті.

Допомагати жінці у цій справі взялася фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги Сніжана Вітюгіна. При спілкуванні з юристкою Валентина повідомила, що на фейсбук-сторінці Донецької обласної державної адміністрації у рубриці вшанування пам’яті убитих росіянами жителів Донеччини бачила допис про її чоловіка. Фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги знайшла цей допис, і він став головним доказом по справі. Карлівським районним судом Полтавської області ухвалено рішення про задоволення заяви про встановлення факту смерті чоловіка Валентини. Жінка отримала свідоцтво про смерть чоловіка та реалізувала своє право на відкриття спадщини та отримання пенсії по втраті годувальника для своїх неповнолітніх дітей.

А на Кіровоградщині юристи Петрівського бюро правової допомоги в подібній справі в як докази долучали покази свідків.

Пані Ольга звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про смерть свого чоловіка Там їй відмовили, оскільки вона не пред’явила жодного документа для підтвердження факту смерті чоловіка. Допомогти жінці взявся завідувач бюро правової допомоги Юрій Турбаєвський.

Юрист ознайомився з матеріалами справи та з’ясував обставини смерті чоловіка пані Ольги. Маріуполь, де жило подружжя, було окуповано російськими загарбниками. Коли чоловік пані Ольги пішов в магазин, розпочався обстріл. У магазині виникла пожежа та стався завал конструкції самої будівлі. Після цього жінка свого чоловіка більше не бачила. Зі слів інших громадян, які першими опинилися біля магазину, розбирати завали конструкцій будівлі на той час було неможливо, а всі, хто перебували у магазині в момент обстрілу, загинули.

Петрівський районний суд вислухав покази свідків та задовольнив вимогу про встановлення факту смерті чоловіка пані Ольги на тимчасово окупованій території України.

Довідково. Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  • документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  • рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Якщо підстави для державної реєстрації смерті відсутні (відсутній документ належної форми), відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації.

Тоді реєстрація смерті на тимчасово окупованій території відбудеться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи.

Доказами факту смерті на тимчасово окупованій території України можуть бути письмові та усні свідчення очевидців, фото з місця поховання, медичні документи про смерть видані окупаційною владою, витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань, різного роду викопіювання з інтернету та інше.

Детальніше про встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях за посиланням https://bit.ly/3tv4PFX

Встановлення факту народження на окупованій території

Поряд із сумними звістками маємо і радісні, такі як народження дітей. Однак для тих, у кого малюк народився на тимчасово окупованих територіях, радість батьківства затьмарена юридичними процедурами щодо встановлення факту народження.

З такою справою допомагали в Теребовлянському бюро правової допомоги, що на Тернопільщині. До бюро звернулась пані Дарина з Луганської області. У квітні цього року жінка народила сина у місті Лисичанськ, проте оригінал медичного свідоцтва про народження дитини разом з іншими документами втратила під час евакуації з зони проведення активних бойових дій.

Юристка Віта Козачинська, яка допомагала жінці, подала до суду заяву про встановлення факту народження дитини. Враховуючи те, що такі справи розглядаються судовим органом невідкладно, то вже на наступний день суд виніс рішення про задоволення позовних вимог, тобто факт народження дитини було встановлено, і жінка змогла отримати свідоцтво в органах ДРАЦС.

Довідково. Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа належної форми, необхідно встановити факт народження дитини в судовому порядку. В такому випадку підставою для державної реєстрації народження буде рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.

Детальніше про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території за посиланням https://bit.ly/3fLvdb5