назад

Спалювання сухого листя і трави – заборонено законом

Із настанням осені, мешканці приватних житлових будинків та дач активно починають наводити лад у домогосподарствах, спалюючи гілки, суху траву та листя. Внаслідок цього виділяються шкідливі речовини, які негативно впливають на стан дихальних шляхів, астматичні захворювання, захворювання щитовидної залози та інше. Також це завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу. Але, на жаль, чимало громадян не звертають на це уваги. Однак, кожен із нас має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди, що гарантує стаття 50 Конституції України. 

Нагадаємо про головне!

Власники або уповноважені ними органи підприємств, установ, організацій та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані забезпечувати переробку, утилізацію та своєчасне вивезення відходів, які забруднюють атмосферне повітря, на підприємства, що використовують їх як сировину, або на спеціально відведені місця чи об’єкти.

Відповідно до п.3.7.4. та 3.6.14. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, прибудинкова територія:
• повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя;
• спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.

Згідно з п.9.1.19 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 № 105, листя, подрібнені гілки деревини рослин і трав’янисті рештки квітково-декоративних рослин та скошених газонних трав необхідно вивозити на спеціальні полігони або на відведені площадки на підприємствах зеленого господарства для приготування компостів, садових земель та інших органічних добрив.

Із метою недопущення виникнення вищезазначених негативних чинників, а також керуючись природоохоронним законодавством, Державною екологічною інспекцією проводяться спеціальні рейди-перевірки суб’єктів господарювання, які допустили на своїй території спалювання сухої рослинності та її залишків без відповідного дозволу.

Спалювання рослинних залишків також є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, за які недобросовісним громадянам загрожує не лише адміністративна, а й кримінальна відповідальність.

Адміністративна відповідальність
Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України Про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року № 8073-X, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння -тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При притягненні винних осіб до адміністративної відповідальності, враховуються всі обставини правопорушення та тяжкість його наслідків. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, -тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальна відповідальність
Відповідно до ст.245 Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року № 2341-III, знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом -караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Громадяни України зобов’язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів.