Затверджено Порядок пілотного проєкту щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відповідний Наказ N 493/5/67/32 від 7 лютого 2023 року підписано Міністерством юстиції України, Міністерством внутрішніх справ України та Офісом Генерального прокурора.
Пілотним проєктом передбачено, що відомості про психологів, які можуть залучатися у випадках, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, а також коли участь психолога відповідає найкращим інтересам дитини, містяться у відповідному Реєстрі психологів. Цей реєстр буде формувати та вести Координаційний центр з надання правової допомоги у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
«Реєстр впроваджується, у першу чергу, для того, щоб як найкраще захистити права дитини, врахувати її найкращі інтереси та ефективніше впровадити правосуддя, дружнє до дитини, в Україні. Такий підхід застосовується у більшості країн Європи, і Україна також має відповідати цим стандартам. Підписання Наказу є дуже важливим кроком в цьому напрямі. Залучення психологів до процесуальних дій допоможе дітям уникнути повторного травмування та сприятиме захисту їхніх прав, а органам правопорядку та судам дасть можливість бути максимально ефективними і справедливими в кримінальному провадженні», — зазначив заступник Міністра юстиції, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук.
Підготовка до запуску Реєстру психологів почалась заздалегідь. Навесні минулого року, у зв’язку з наслідками повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, було вирішено запустити Реєстр у передпілотному форматі, аби долучати психологів до кримінальних проваджень за участі дитини, зокрема і пов’язаних з воєнними злочинами. У межах декількох хвиль онлайн-тренінгів відповідне навчання пройшли кілька сотень психологів, які отримали знання та навички, необхідні для ефективної участі у процесуальних діях за участі дитини.
Вже триває робота над подальшими кроками запуску Реєстру: розпочато створення онлайн-курсу для психологів, які будуть включені до Реєстру психологів; спеціальної онлайн-платформи, де психологи та інші суб’єкти захисту прав дитини зможуть знайти багато цікавої та корисної інформації; методичних рекомендацій для регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та психологів.
«Наразі пілотний проєкт щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги буде першочергово впроваджуватись у Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Одеській та Чернігівській областях та у місті Києві», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.
Довідково. Створення Реєстру психологів — спільна ініціатива Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Офісу Генерального прокурора України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Міністерства юстиції України, Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги та ГО «Всеукраїнський громадський центр «Волонтер», що підтримана Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.