назад

Система БПД та Національна поліція на захисті прав людини

Система безоплатної правової допомоги у Тернопільській області продовжує тісну співпрацю з органами Національної поліції. Адже лише спільними зусиллями можна виконувати спільні завдання – захист прав та законних інтересів людини і поновлення їх у випадку порушення.

«Додержання законності, рівність повноти реалізації прав кожної людини – невід’ємний елемент взаємодії системи безоплатної правової допомоги із правоохоронними органами»

– зазначила директор Регіонального центру Ірина Хондогій під час зустрічі з працівниками слідчих підрозділів ГУНП у Тернопільській області за участі начальника управління Олександра Богомола.

У ході зустрічі поспілкувалися про обмін інформацією між Регіональним центром з надання БВПД та правоохоронними органами. Директор центру наголосила про необхідність інформування центру про затримання у встановлені законом строки. Окрему увагу зосередили також на процесуальних моментах залучення адвоката для здійснення захисту за призначенням у кримінальному провадженні.

Говорили і про доцільність залучення захисника для проведення окремої процесуальної дії. Відповідно до статті 53 Кримінально процесуального кодексу України слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд залучають захисника для проведення окремої процесуальної дії виключно у невідкладних випадках, коли є потреба у проведенні невідкладної процесуальної дії за участю захисника, а завчасно повідомлений захисник не може прибути для участі у проведенні процесуальної дії чи забезпечити участь іншого захисника або якщо підозрюваний, обвинувачений виявив бажання, але ще не встиг залучити захисника або прибуття обраного захисника неможливе.

Законодавством передбачено необхідність забезпечення обов’язкової участі захисника в проведенні окремої невідкладної процесуальної дії, тобто такої процесуальної дії, зволікання з проведенням якої може спричинити втрату доказів (огляд, допит свідка чи потерпілого, обшук тощо) або ж дії, щодо якої КПК України встановлює конкретні стислі строки її проведення, наприклад, письмове повідомлення про підозру затриманій особі вручається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту її затримання (ч. 2 ст. 278 КПК).

Ірина Хондогій наголосила на можливості залучення захисника для проведення окремої процесуальної дії лише при нагальній потребі в ній.

«У постанові повинна бути вказана чітка назва процесуальної дії, а також обґрунтована її невідкладність»

– зазначила вона.

Також слідчим наголосили на необхідності інформувати підозрюваних чи обвинувачених у вчинені злочину осіб про їхнє право на отримання безоплатної правової допомоги.

Нагадуємо, що в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103. Зателефонувавши за ним, Ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання, актуальні адреси та контакти центрів у всіх регіонах України. Ця телефонна лінія працює цілодобово. Дзвінки у межах України – безкоштовні.