назад

Цивільний шлюб – не перешкода для реалізації своїх майнових прав

demidchik

Якщо обидві половинки приймають рішення не оформляти офіційно свої відносини, а проживати без реєстрації шлюбу, то , звичайно, це їх вибір, який має право на своє існування. Однак, іноді обставини складаються так, що така позиція може бути перепоною для реалізації законних прав та інтересів одного із подружжя в подальшому. Ця історія про те, як фахівець бюро правової допомоги Сарненського МЦ допоміг жінці, яка не перебувала у зареєстрованому шлюбі зі своїм чоловіком, встановити факт проживання однією сім’єю з ним, для того, щоб отримати спадщину на майно, яке вони разом набували.

До Володимирецького бюро правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Галина(ім’я змінено) для встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу.

Клієнтка центру розповіла, що з 2011 року вона почала проживати з паном Юрієм (ім’я змінено) однією сім’єю як чоловік і дружина без реєстрації шлюбу та вели спільне господарство. Реєструвати шлюб не поспішали, оскільки у цьому не було потреби, позаяк фактично вели спільне господарство, проживали разом, мали спільний побут та спільні сімейні інтереси і цінності.

Однак пан Юрій у 2018 році помер. Клієнтка повідомила, що встановлення юридичного факту перебування померлого у фактичних шлюбних відносинах з нею тобто проживання однією сім’єю як чоловіка і дружини без шлюбу, необхідно для того, щоб мати всі права, які вона повинна мати як законна дружина, в тому числі право власності, користування, спадщини тощо. Встановлення факту проживання з померлим однією сім’єю без реєстрації шлюбу необхідно для подальшого звернення в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини.

Здійснювати складення процесуальних документів наказом Сарненського місцевого центру з надання БВПД призначено заступника начальника Володимирецького бюро правової допомоги Ірину Омельчук.

Дії фахівця системи БПД:

Працівник Володимирецького БПД Ірина Омельчук підготувала заяву про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу.

У позовній заяві працівник центру зазначила, що згідно ч. 2 ст. 74 СК України, сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Результат:

29 листопада 2018 року, завдяки докладеним зусиллям працівника Сарненського МЦ з надання БВПД, рішенням Володимирецького районного суду заяву було задоволено повністю, встановлено факт, що має юридичне значення, а саме що пані Галина проживала з паном Юрієм на час його смерті, однією сім’єю, але без реєстрації шлюбу.

На даний час рішення набрало законної сили та не оскаржувалось.

Довідково:

У відповідності до ст.3 Сімейного Кодексу України, сім’я є первинним та основним осередком суспільства. Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Як вбачається зі ст.74 Сімейного Кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення про спільне майно подружжя.

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд України по справі № 6-2253цс15 від 08.06.2016 року, зазначивши, що проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов’язків, зокрема права спільної сумісної власності на майно.

Визнання майна таким, що належить на праві спільної сумісної власності жінці та чоловікові, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, відбувається шляхом встановлення факту проживання однією сім’єю, ведення спільного побуту, виконання взаємних прав та обов’язків.

Згідно із частиною четвертою статті 368 ЦК України майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім’ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.