назад

«Урок толерантності: інвалідність і суспільство» відбувся на базі Сумського місцевого центру з надання БВПД

Сумський місцевий центр з надання БВПД спільно з ГО «Бюро правничих комунікацій» провели «Урок толерантності: інвалідність і суспільство» для працівників та партнерів центру. Під час заходу присутні обговорили актуальні проблеми, з якими щоденно стикаються люди з інвалідністю, намагаючись захистити свої порушені права, а також визначили напрямки співпраці у 2020 році з метою формування толерантного ставлення до людей із інвалідністю у громаді та підвищення якості надання послуг громадянам цих категорій. Учасників заходу знайомили з принципами рівності та толерантності, правилами толерантної поведінки та спілкування з клієнтами та відвідувачами, які мають інвалідність.

Уроки толерантності є частиною проєкту «Залучення маломобільних груп населення до адвокації системних змін у сфері доступності в м. Суми», який реалізується в Сумах у рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Ці заходи направлені на формування толерантного ставлення до людей із інвалідністю у громаді та підвищення якості надання послуг громадянам цих категорій.

Як зазначив експерт заходу, керівник ГО «Рука допомоги м. Суми» Олег Габ, нині в Сумах питання толерантного ставлення до людей з інвалідністю є не менш актуальним, ніж побудова доступної інфраструктури в місті:

«У суспільстві панує думка, що доступність це наявність пандуса. Втім, доступність включає загалом можливість чи неможливість громадянину отримати ту чи іншу послугу. І якраз через нетолерантну поведінку, неготовність працівників взаємодіяти на принципах толерантності люди з інвалідністю часто залишаються вдома, відмовляються зайвий раз контактувати. Як наслідок – їхня участь та активність в житті міста низька. Цю ситуацію потрібно змінювати», – зазначив Олег Габ.

За словами директорки Сумського місцевого центру з надання БВПД Валентини Трошечко, у 2019 році до центру звернулися 1864 особи з інвалідністю. Ще 840 відвідувачів – особи, що належать до категорії маломобільних груп громадян (люди поважного віку, батьки з малими дітьми), а тому у центрі постійно працюють над доступністю простору та послуг, які надає центр, проводять регулярні навчання персоналу. Для особливих клієнтів є умови доступу до приміщення центру, а також юристи здійснюють консультування у дистанційних пунктах та надають адресну допомогу за місцем проживання клієнтів. Слід зазначити, що Сумський місцевий центр отримав високу оцінку за результатами моніторингу місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Українською Гельсинською спілкою з прав людини у 2017 році, до критеріїв якого також входили оцінювання доступності приміщень та зручності послуг.

Протягом 2020 року «Уроки толерантності» проходитимуть в органах влади, поліції, комунальних установах обласного центру. «Ми хочемо, щоб в кожній з організацій, яка надає послуги у Сумах, усі городяни почувались комфортно. Адже насправді рідко коли нетолерантна поведінка є причиною якогось упередження. Найчастіше – це банальне незнання правил. Уроками толерантності ми допомагаємо керівникам організацій у навчанні персоналу», – зазначила менеджерка проєкту Марина Носаченко.

Також з приводу особливостей доступності об’єктів та правил толерантної поведінки до людей з інвалідністю висловилися представники громадської організації “Ініціативи Слобожанщини” Дарія Сасса та Анатолій Сасса. Ця організація опікується захистом прав людей з вадами зору.

Задля привернення уваги громади міста до питань доступності та проблем маломобільних груп містян ГО “Бюро правничих комунікацій” запроваджує також моніторинг соціальної доступності, комунікаційні зустрічі, вуличні заходи, серію дискусій за “круглим столом”. Окрім того, планується створення інтерактивної карти доступності міста.