назад

В Україні змінилися правила маркування продуктів.

Захист прав споживачів – це проблема актуальна в будь який час. Недобросовісність виробників та механізми для штучного збільшення ціни кінцевими продавцями – факти з якими стикаються люди майже щодня. Розробка та запровадження механізмів захисту прав споживачів одне з багатьох завдань, яке покладено на органи державного управління. 06.12.2018 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»(далі Закон), виконання положень якого, було відтерміновано до 06 серпня 2019 року.
Так, відповідно до положень Закону виробники продукції, будуть зобов’язані вказувати маркування та склад продукції шрифтом читабельного розміру. Відповідно до статті 4 Закону забороняється розміщення інформації, що може ввести споживача в оману, особливо в частині, що стосується властивостей та харчових характеристик продукції. Інформація про продукт повинна бути правдивою та зрозумілою для покупця. Відповідно, до пункту 5 статті 4 Закону ці вимоги поширюються і на рекламу продукту, зокрема забороняється під час реклами продукту вводити покупців оману, шляхом надання продукту не притаманних йому властивостей чи харчових характеристик .
Згідно з пунктом 5 статті 5 Закону, біля стендів з нефасованою продукцією тепер, повинна розміщуватись інформація про неї, таку ж інформацію повинні надавати на вимогу покупця.
Також, зміни зачепили продаж замороженої продукції, відтепер «за лід» чи «за воду» платити не доведеться. Так, пункт 5 статті 17 Закону передбачає наступне: якщо, харчовий продукт перебуває в рідкому середовищі, зазначається також маса продукту без урахування маси рідини. Якщо харчовий продукт вкритий крижаною глазур’ю (для заморожених продуктів), маса харчового продукту не повинна включати масу крижаної глазурі.
Змін, також, зазнали маркування, які вказували термін придатності продукту. Зокрема, відтепер виробник може вказувати «мінімальний термін придатності», який визначається виробником та вказується після слів «може бути вжитий до». Це означає, що продукт за умов належного зберігання може бути вжитий без загрози для здоров’я після завершення терміну зберігання.
Продукти котрі через свої мікробіологічні властивості швидко псуються та після завершення терміну придатності, можуть нести загрозу здоров’ю споживачів замість завершення мінімального терміну придатності зазначається дата «вжити до». Ці положення регулюються статтею 18 Закону.
Державний контроль за додержанням законодавства, щодо надання споживачам інформації про харчові продукти відбувається відповідно до Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”.
Захистити свої споживацькі права у випадку їх порушення можна шляхом самостійного, звернення до суду для притягнення недобросовісного продавця до відповідальності, але варто зазначити, що такий спосіб дуже тривалий і дорогий. Також, можна звернутись зі скаргою до Управління з захисту прав споживачів з відповідною заявою. Однак, щоб досягнути результату потрібно зробити все правильно, окрім заяви потрібно додати копію розрахункового документу(чек) для підтвердження покупки. Третім способом відстояти свої права – є звернення до громадської організації «Союз захисту прав споживачів України», що спеціалізується на захисті прав споживачів та має багатий досвіт відстоювання інтересів покупців.