назад

Встановлення факту проживання однією сім’єю

Скриннік В.Р. новый размерЮрист Нововолинського бюро правової допомоги Вікторія Скриннік в судовому порядку допомогла клієнту встановити факт проживання однією сім’єю, що дало можливість подальшого оформлення спадщини.

Восени 2016 року до Нововолинського бюро правової допомоги звернулася особа з обмеженими фізичними можливостями з проханням допомогти оформити заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення.

В ході спілкування з клієнтом було з’ясовано, що впродовж шести років він не може оформити спадщину від покійної мачухи, так як нотаріусу необхідно надати відомості (інформацію) та документи, які б підтверджували факт спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років, оскільки інших спадкоємців немає.

Відповідно до ст. 1264 Цивільного кодексу України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Цивільний кодекс України не встановлює строку для видачі свідоцтва про право на спадщину. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем нотаріусу. Лише у разі відмови останнього у видачі свідоцтва про право на спадщину, необхідним є звернення до суду для встановлення факту такого проживання.

Встановлення факту проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини не закріплено окремо в законодавстві і може здійснюватися в силу ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якою в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої ст. 3 Сімейного кодексу України про те, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Зазначений п’ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім’ї тощо.
Фахівець бюро правової допомоги підготувала заяву до суду, опитала свідків та зібрала відповідні докази. Рішенням Нововолинського міського суду Волинської області від 27.01.2017 заяву задоволено, а відтак клієнт отримав можливість оформити спадщину.

Довідково:
Нововолинське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Нововолинськ, вул. В. Винниченка, буд. 14, тел. (03344) 4-48-14.