назад

Які медичні послуги стали безкоштовними, а за що доведеться платити? – консультує юрист Другого одеського місцевого центру

medychna reformaМедична реформа, початок якої було покладено Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі -Закон) надала широкі можливості громадянам для отримання безоплатних медичних послуг.

До безкоштовних медичних послуг Закон відносить :

1. Екстренну медичну допомогу, яка полягає у здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги невідкладних організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на врятування і збереження життя людини у невідкладному стані та мінімізацію наслідків впливу такого стану на її здоров’я.

2. Первинну медичну допомогу, яка полягає у наданні консультацій, проведенні діагностики та лікуванні найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів, а також направлення відповідно до медичних показань пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

3. Вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, яка надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (крім сімейних лікарів) і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів, а також направлення пацієнта для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги з іншої спеціалізації або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

4.Третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, яка надається в амбулаторних, або стаціонарних умовах із застосуванням високотехнологічного обладнання та/або високоспеціалізованих медичних процедур високої складності.

Надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги здійснюється високоспеціалізованими багатопрофільними або однопрофільними закладами охорони здоров’я.

5. Паліативну допомогу. На останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань пацієнтам надається паліативна допомога, яка включає комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів, а також надання психосоціальної і моральної підтримки членам їх сімей.

6. Медичну реабілітацію, яка включає систему медичних та інших заходів, спрямованих на відновлення порушених чи втрачених функцій організму людини, створення умов для повернення особи до нормальної життєдіяльності, на профілактику ускладнень та рецидивів захворювання.

7. Медичну допомогу дітям до 16 років.

8. Медичну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тільки підписавши декларацію з сімейним лікарем, громадяни матимуть можливість отримати весь спектр безкоштовних медичних послуг.

Необхідно звернути увагу, що національна кампанія із вибору сімейного лікаря розпочнеться з 1 квітня 2018 року.

Кожен українець зможе обрати собі сімейного лікаря (дорослі та діти), терапевта (дорослі) та педіатра (діти) й підписати з ним декларацію.

До початку кампанії з вибору лікаря буде створена єдина відкрита електронна база, прив’язана до мапи, де ви також зможете обрати лікаря, до якого зручно та швидко дістатися.

Де шукати лікаря

  • Дізнайтеся про сімейних лікарів, які працюють у найближчих до вас амбулаторіях сімейної медицини або поліклініках.
  • Розпитайте сусідів та знайомих, чи подобається їм їхній сімейний лікар, чи влаштовують їх його методи профілактики, обстеження та лікування.
  • Зверніться у місцевий відділ охорони здоров’я, де вам зможуть надати інформацію про сімейних лікарів у вашому населеному пункті чи районі.

У свою чергу платні медичні послуги включають :

1. Неекстренну стоматологію

2. Естетичну медичну допомогу, тобто пластичну хірургію.

3. Звернення до вузьких спеціалістів без скерування сімейного лікаря.

За правовими консультаціями та роз’ясненнями можна звертатись до Другого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Одеса, вул. Коблевська, 40. Тел: (048) 726-14-45, 726-14-44.