назад

Який порядок відшкодування шкоди здоров’ю, що завдана на вулиці, консультують фахівці системи БПД

3f6beb4ab529bb7b00ce1447aa996693 L

Іноді на вулицях нас чекає небезпека втрапити у відкритий каналізаційний люк, у зимову холодну пору раптом може впасти бурулька або можна отримати перелом через те, що підсковзнулись на обледенілих сходах магазину чи іншої організації. Як свідчить досвід така небезпека може нас чатувати де завгодно: що посковзнутися можна де завгодно: на тротуарі, у дворі будинку, на ганку магазину. Взимку всі ці небезпечні місця повинні оброблятися протиожеледними сумішами і своєчасно очищатися, але це робиться далеко не завжди. Отже, якщо Ви все ж впали, отримали травми і пошкодження, і знаєте, що це сталося через чиюсь недбалість, можна спробувати домогтися справедливості через суд тавідстояти своє право на відшкодування шкоди.

Про те, як діяти у випадку, коли Ви зазнали травми на вулиці та як відшкодувати шкоду від винних у цьому інциденті осіб, роз’яснюють фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Конституція України визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до статті 1195 Цивільного кодексу України, фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо. У разі каліцтва або іншого ушкодження здоров’я фізичної особи, яка в момент завдання шкоди не працювала, розмір відшкодування визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. Шкода, завдана фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, відшкодовується без урахування пенсії, призначеної у зв’язку з втратою здоров’я, або пенсії, яку вона одержувала до цього, а також інших доходів.

Найголовніше у випадках відшкодування шкоди довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких Ви отримали травму, адже відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Отже, якщо Ви впали на тротуарі, в результаті чого, крім отриманого переляку, отримали ще й відповідні травми, Вам необхідно зібратися з духом і, незважаючи на біль, подумати про можливі докази вашого невдалого падіння. Такими доказами можуть бути:показання свідків;фото і відеозапис падіння або місця падіння. Крім того, необхідно взяти у травмпункті довідку, де зазначено час і місце звернення та вид отриманої травми. Звертаємо Вашу увагу, що у подальшому необхідно подати в суд лікарняний лист із зазначенням діагнозу і часу (періоду) втрати працездатності.

Крім того, доцільно сформулювати претензію і відправити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу служби, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали. У листі також слід вказати, що розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати. У конверт також необхідно вкласти копії всіх зібраних документів. Якщо після всього цього недбайливі служби відмовляться Вам допомогти, тоді подавайте позов до суду.

Отже, якщо Ваше «падіння» відбулося на території Вашого ЖЕКу, можна пред’явити позов про захист прав споживача та відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю (як матеріальну, так і моральну). Вимоги пов’язуються із захистом прав споживача в силу того, що, відповідно до договору, ЖЕК зобов’язаний надавати певні послуги, які Ви, ро речі, щомісяця сплачуєте. Якщо вимоги підпадають під права споживача, то, відповідно до статті 28 Цивільного процесуального кодексу України позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення злочину, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди. Тобто слід звертатися до суду того району міста, в якому Ви проживаєте і, відповідно, знаходиться юридична адреса ЖЕКу – це найбільш правильне рішення.Якщо має місце позов, що випливає з захисту прав споживача, Ви звільняєтесь від сплати державного мита при подачі позовної заяви. Щодо доказів по справі, то в предмет доказування повинні бути включені наступні обставини: наявність договірних відносин між сторонами і відповідні обов’язки відповідача з надання комунальних послуг позивачу (тобто до позовної заяви необхідно долучити договір про надання комунальних послуг, квитанції про оплату за надані відповідачем комунальні послуги); факт неналежного надання відповідачем комунальних послуг (акт, запис телефонограми або копія заяви в ЖЕК, показання свідків, які підтверджують факт неналежного надання відповідачем комунальних послуг позивачеві, довідки, показання свідків тощо); наявність шкоди (матеріальної і моральної), заподіяної позивачеві внаслідок неналежного виконання комунальниками послуг (довідка з травмпункту, лікарняний лист); розмір заподіяної позивачеві матеріальної та/або моральної шкоди (квитанції, чеки, що підтверджують витрати на лікування, довідка про середньомісячну заробітну плату з місця роботи); вина відповідача, яка розглядається з точки зору умисного заподіяння Вам шкоди або з необережності.

Такий пакет документів дає змогу довести факт невиконання житлово-комунальною службою своїх обов’язків, яке заподіяло шкоду Вашому здоров’ю.

У випадку отримання травми в іншому місці, не на території ЖЕКу, тому в цьому випадку ви можете подати позов про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю, або до іншого ЖЕКу, або до адміністрації району. Для вирішення спору на Вашу користь слід буде довести: факт заподіяння шкоди; протиправність дій (бездіяльності) особи, яка заподіяла шкоду (тобто факт бездіяльності комунальної служби), наявність причинно-наслідкового зв’язку між протиправною поведінкою ЖЕКу і заподіянням шкоди здоров’ю; наявність і обсяг шкоди; ступінь і тривалість втрати працездатності; відсутність непереборної сили або наміру потерпілого заподіяти собі шкоду;витрати на ліки, медичні послуги, додаткове харчування та інші істотні у даній справі умови.

У випадку отриманні травми на вулицях міста (незалежно від того, впали Ви в своєму районі чи ні), Ви можете звернутися до суду за місцем знаходження відповідача – міської ради. При подачі такого позову Ви не повинні думати, хто саме винен, що саме в цьому місці тротуар, асфальт не були належним чином розчищені, адже відповідно до ст. 1173 ЦК України, шкода, завдана фізичній особі бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень відшкодовується державою незалежно від вини цього органу. Таким чином, Ви подаєте позов до суду за місцем знаходження міської ради, яка повинна буде компенсувати шкоду, заподіяну Вашому здоров’ю, з місцевого бюджету, а вже потім в порядку регресу (зворотної вимоги) може відшкодувати свої витрати за рахунок винної організації та її посадових осіб.

Звертаємо Вашу увагу, що навіть якщо Ви не зазнали якихось значних витрат на лікування, це не означає, що компенсації Вам не дочекатися. Крім відшкодування витрат на лікування, Ви вправі вимагати відшкодування реального збитку (компенсації вартості чищення або ремонту зіпсованого одягу, взуття тощо) та/або моральної шкоди (у випадку, якщо заподіяно шкоди вашому здоров’ю), відшкодування втраченого доходу (заробітку). Причому компенсація моральної шкоди здійснюється незалежно від відшкодування майнової шкоди.

Нагадаємо також, що відповідно до статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення України (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів), тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1 360 грн. і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 грн.

Нагадуємо, що Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40.

Отримати фахову правову допомогу громадяни можуть зветнувшись до відповідних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у полтавській області.

Перший полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою:м. Полтава, вул. Міщенка 2,тел.(0532) 50-27-22.

Другий полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою:м. Полтава, вул. Європейська 37/40, тел. (0532) 56-02-88.

Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомогизнаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (05366) 3-00-38.

Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17 (у дворі суду), тел. (05361) 61-120.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги –0 800 213 103 (цілодобово).Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.