назад

З ким залишиться дитина після розірвання шлюбу, – консультують фахівці Другого дніпропетровського місцевого центру з надання БВПД

DIVORCEДосить часто до юристів системи безоплатної правової допомоги звертаються із питанням щодо розірвання шлюбу. Подеколи батьки не знають, з ким має право жити дитина після розлучення, хто має її утримувати тощо. Правники Другого дніпропетровського місцевого центру з надання БВПД підготували фахове роз’яснення з цього приводу.

Слід знати, що мати і батько мають рівні права й обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи проживають разом і перебувають у шлюбі. Розірвання шлюбу між батьками, проживання окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні та має право на особисте спілкування з нею.

Той із батьків, із ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною і брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини. У разі потреби можна укласти з матір’ю чи батьком дитини договір щодо здійснення батьківських прав і виконання обов’язків. Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному засвідченню.

Мати, батько й дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, тому. Якщо хтось із батьків дитини не може мирно врегулювати питання щодо спілкування з дитиною і участі у її вихованні, питання слід розв’язувати у встановленому законом порядку: звернутись із заявою до органу опіки та піклування або з позовом до суду.

Звернутися до органу опіки та піклування можна за місцем проживання із заявою про визначення способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини. У заяві потрібно вказати обставини і бажаний графік побачень із дитиною для вас чи того з батьків, хто проживає окремо.

Рішення органу опіки та піклування обов’язкове до виконання. Закон передбачає можливість відшкодування моральної шкоди, завданої тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, якщо другий із батьків ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування. Якщо хтось із батьків не згоден із рішенням органу опіки та піклування, або хтось з них чинить перешкоди чи ухиляється від виконання рішення, можна звернутися з відповідним позовом до суду.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною його місця проживання тощо), місце й час їхнього спілкування. У окремих випадках, коли йдеться про інтереси дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Виносячи рішення, суд враховує висновок органу опіки та піклування.

Нагадуємо, що у для більш детального з’ясування будь-якого юридичного питання можна звернутися до Другого дніпропетровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Дніпро, проспект Слобожанський 8, оф. 4, тел. 068-946-51-26; 056-725-02-84.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.