назад

55522555225552Податковим кодексом України визначено, що фізичні особи, які мають у власності або користуванні земельні ділянки або земельні частки (паї) зобов’язані сплачувати земельний податок. Але часто у громадян виникають питання: хто має право його не сплачувати.

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі повинні сплачувати земельний податок.

Проте статтею 281 Податкового кодексу України визначено коло осіб, які звільняються від сплати земельного податку, а саме:

  • особи з інвалідністю першої і другої групи;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Від сплати податку звільняються власники земельних ділянок, на період дії договору оренди земельних ділянок (передачі земельних ділянок в оренду) та земельних часток (паїв).

Важливо знати, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки,  поширюється лише на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Варто зауважити, що якщо фізична особа, яка звільнена від сплати земельного податку, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки у звітному періоді, у якому подано таку заяву.

З даного питання консультації надала керівник Монастирського бюро правової допомоги Галина Джумак 07 серпня 2018 року під час роботи дистанційного пункту консультування в приміщенні Монастириської районної ради.

Довідково: ст.ст. 269, 270, 281 Податкового кодексу України.

Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Чортків, вул. С. Бандери, 20; тел.: (03552) 2-09-50, або бюро правової допомоги за адресами:

Борщівське бюро правової допомоги — м. Борщів, вул. Шевченка, 20 а, тел.: (03541) 2-28-80;

Бучацьке бюро правової допомоги — м. Бучач, майдан Волі, 1, тел.: (03544) 2-11-26;

Гусятинське бюро правової допомоги — смт. Гусятин, вул. Суходільська, 7, тел.: (03557) 2-18-90;

Заліщицьке бюро правової допомоги — м. Заліщики, вул. С. Бандери, 38, тел.: (03554) 2-21-33;

Монастириське бюро правової допомоги — м. Монастириська, вул. Шевченка, 12А, тел.: (03555) 2-12-72.

Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).