назад

Адвокат, який співпрацює з Чортківським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, допоміг клієнту у судовому порядку визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Таке право випливає із ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від  28.02.1991 року №796-ХІІ, якою передбачається, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого  ст. 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Мешканець одного із районних центрів Тернопільщини  гр. Т. звернувся до управління Пенсійного фонду України за місцем свого проживання із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки працював та проживав на території радіоактивного забруднення. Незважаючи на пред’явлення ніким не скасованого, не оспорюваного і не визнаного недійсним посвідчення, громадянин отримав відмову. Відмову мотивували тим, що не було ніяких документів, які би підтверджували у громадянина 4 роки проживання або роботи в радіоактивній зоні станом на 01.01.1993 року.

За отриманням правової допомоги гр. Т. вдався до Чортківського місцевого центру. Адвокат Сергій Волинець, призначений центром здійснювати представництво в інтересах клієнта згідно із дорученням № 275 від 02.11.2016 р., звернувся до суду, щоб визнати протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку. Правозахисник також просив у суду зобов’язати управління Пенсійного фонду призначити та виплачувати таку пенсію.

Сергій Волинець у своєму позові посилався на те, що доказами постійної праці клієнта в зоні посиленого радіоекологічного контролю є відповідне посвідчення, записи в трудовій книжці, довідки про підтвердження вказаного стажу та покази свідків.

Адвокат також відштовхувався і від правової позиції Вищого адміністративного суду України, яка викладена в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадянякі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 01.01. 2007 р. Правова позиція ВАСУ регламентує: єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” або “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”. Це посвідчення надає право особі на користування пільгами, у тому числі на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Що важливо: довідки про період проживання та роботи на забруднених територіях є підставами для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Чортківський районний суд Тернопільської області своєю постановою від 12 грудня 2016 року визнав неправомірними дії управління Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні гр. Т. пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Відповідно до цієї постанови управління ПФ зобов’язане призначити громадянину пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” починаючи з 12 травня 2016 року.