назад

Адвокат, який співпрацює з центром з надання БВПД, добилася усунення порушення прав споживача житлово-комунальних послуг

13 квітня 2017 року з метою отримання безоплатної вторинної правової допомоги по справі щодо стягнення боргу за комунальні послуги до Третього одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся громадянин Р., який є інвалідом війни. Про можливість отримати такої допомоги він дізнався з газети.

За результатами розгляду звернення для надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнту Центром було прийнято рішення про призначення адвоката Галину Зайцеву (доручення № 438 від 18.04.2017).

Адвокат, вивчивши матеріали справи, підготувала заперечення проти позову, в якому просила відмовити у задоволені позову про стягнення боргу за надані комунальні послуги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

Так, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулось до суду з метою стягнення з клієнта Центру суми боргу за отримані комунальні послуги в розмірі 33750,69 грн. При цьому, позивач вказав, що відповідач проживає в приміщенні, прилаштованому під житло, отримує комунальні послуги, але не здійснює оплати, тому має заборгованість.

В ході розгляду даної справи було встановлено, що будівля № 88 по вул. Чорноморського козацтва в м. Одесі, в якій з 1984 року проживає особа, є адміністративним приміщенням пожежної частини (пожежне депо Четвертої державної пожежно-рятувальної частини), балансоутримувачем якої є Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

На другому поверсі зазначеної будівлі знаходяться приміщення, в яких мешкають люди, в тому числі – клієнт Центру, в кімнаті площею 17,4 кв.м. Дана кімната приміщення не має статусу житлового приміщення, службового житла або гуртожитку.

Відповідно до статті 6 Житлового кодексу Української РСР, жилі будинки і житлові приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.

Стаття 63 даного Кодексу визначає, що предметом договору найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду є окрема квартира або інше ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї чи кількох кімнат, а також одноквартирний жилий будинок. Не можуть бути самостійним предметом договору найму: жиле приміщення, яке хоч і є ізольованим, проте за розміром менше від встановленого для надання одній особі (частина перша статті 48), частина кімнати або кімната, зв’язана з іншою кімнатою спільним входом, а також підсобні приміщення (кухня, коридор, комора тощо).

У своєму позові Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області посилалось на статті 67, 68 Кодексу, згідно з якими, Плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. При цьому, наймач зобов’язаний своєчасно вносити квартирну плату та комунальні послуги.

Враховуючи норми статті 60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Отже, позивач в даній справі зобов’язаний довести те, що відповідач є наймачем жилого приміщення, яке належить позивачеві та відповідач не сплачує за комунальні послуги за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Однак, посилаючись на норми вищезазначених статей Кодексу, позивач не надав суду належних доказів того, що приміщення, у якому проживає відповідач, віднесено до житлового, з відповідачем було укладено договори на проживання та користування комунальними послугами.

Крім того, позивачем не надано затверджених у встановленому порядку тарифів на користування житлово-комунальними послугами, згідно яких був зроблений розрахунок по комунальним послугам та з доданих до матеріалів справи розрахунку та довідки стосовно витрат на утримання житлових приміщень у будівлі Четвертої державної пожежно-рятувальної частини неможливо встановити за тарифами для якої категорії споживачів послуг він розраховувався.

Враховуючи вищевикладене, 28 квітня 2017 року Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси № 523/334/17 в задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до клієнта Центру про стягнення боргу за надані комунальні послуги відмовлено.