назад

Через одну літеру ледь не втратила право на спадкування землі чоловіка

Часом через одну помилку в імені чи прізвищі маєш багато проблем. Необхідно довести, що ти є ти, чи, наприклад, факт родинних відносин. Схожа історія трапилась і з Тетяною.

До Самбірського бюро правової допомоги звернулась пані Тетяна, у якої виникли труднощі з оформленням спадщини на земельну ділянку після смерті чоловіка.  Земля призначалась для ведення сільськогосподарського виробництва, і за життя подружжя працювало на цій землі, вирощувало врожай.

Земля належала чоловіку на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, заповіту за життя він не складав, тому спадкування мало відбуватись за законом. Інших спадкоємців, окрім дружини, не було. В березні 2021 року Тетяна, як спадкоємець, звернулася в державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини.

Проте, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, зазначивши у листі, що «Ваш чоловік, помер 2015 року, а оригіналу належного правовстановлюючого документа на земельну ділянку Вами не надано. Також, ви не довели факт родинних відносин, оскільки у свідоцтві про смерть чоловіка та у паспорті дружини прізвища не співпадають. Як виявилось, у спільному прізвищі подружжя є помилка в одній букві».

На жаль, пані Тетяна не знала, коли і з яких причин державний акт на право власності на земельну ділянку був втрачений її чоловіком. Тож розмістила у місцевій газеті оголошення про те, що «Державний акт на право власності на земельну ділянку, відповідно до якого передавалось право на земельну ділянку, вважати втраченим».

Місцевий центр, за зверненням призначив клієнтці адвоката – Дик Світлану Іванівну та видав доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Світлана Іванівна підготувала адвокатський запит в управління Держгеокадастру, а згодом звідти надійшов лист-відповідь, у якому була завірена копія державного акту права власності на земельну ділянку чоловіка.

Староста округу, в якому проживало подружжя видала довідку, в якій підтвердила, що на моменту смерті чоловіка, сім’я була зареєстрована й фактично проживала спільно та вела спільний побут, що підтверджує, що спадкодавець і спадкоємець  дійсно перебували в родинних відносинах.

Адвокатка зібрала необхідні документи й підготувала позов про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: що позивачка є дружиною спадкодавця, та визнання права власності в порядку спадкування.

Свідки, які були сусідами подружжя, також підтвердили в суді, що добре знають Тетяну та її покійного чоловіка, і їх прізвища відрізнялись у зв’язку з помилкою, яку допустили при перекладі з російської мови, а в чоловіка дійсно була земельна ділянка.

Завдяки зібраним доказам та показам свідків в суді вдалось довести право на спадщину та встановити факт родинних відносин між подружжям. Пані Тетяна відстояла своє право на землю і отримала змогу оформити спадщину належним чином.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 455/462/21