назад

Дійсність біржового договору купівлі-продажу квартири визнали через суд

Договір купівлі-продажу на майно — правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності людини на майно, який обов’язково укладається в письмовій формі та має бути нотаріально посвідчений. У випадку відсутності однієї з цих умов — договір можна вважати недійсним.

У випадку пані Наталі відсутність нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу стало перепоною для оформлення спадщини після смерті її матері. Як пояснила жінка, в 1998 році вона, яка діяла в інтересах свого неповнолітнього сина, та її мати уклали договір купівлі-продажу квартири в рівних частках. Зазначений договір був зареєстрований в Одеській товарній біржі та в бюро технічної інвентаризації, проте до нотаріуса для посвідчення договору вони не звертались.

Після смерті Наталя, як єдина спадкоємиця, звернулась до нотаріуса, щоб оформити спадщини на частку квартири. Однак там жінці відмовили у зв’язку з відсутністю нотаріального посвідчення договору.

По допомогу у вирішенні проблеми Наталя звернулась до одеського бюро правової допомоги, де їй пояснили, що для визнання такого договору дійсним необхідно звертатися до суду. Для представництва інтересів жінки призначили адвоката, що співпрацює з системою БПД, Анатолія Осадчого.

Адвокат підготував до суду позовну заяву про визнання договору купівлі-продажу дійсним, в якій зауважив, що сторони дійшли згоди щодо усіх істотних умов — продавцями була звільнена квартира, передані ключі, а покупцями сплачена узгоджена між сторонами грошова сума.

Суд задовольнив позовну заяву в повному обсязі.

«Такі ситуації не є рідкістю, у 90-ті роки багато хто купляв нерухомість через товарну біржу, при цьому за посвідченням угоди до нотаря не зверталися, користуючись ст. 15 Закону України «Про товарну біржу», яка дозволяла цього не робити. Водночас в Цивільному кодексу України, передбачено, що згідно зі статтею 227 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений. Тому зараз власникам житла необхідно звертатись до суду та визнавати таку угоду дійсною», —  зазначає Анатолій Осадчий.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 521/6631/22