назад

Думав, що отримати спадщину можна буде тільки після війни

Олександру відмовив нотаріус у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Чоловік пропустив строк для подання заяви.

Коли у 2022 році померла матір Олександра, по її смерті залишилося спадкове майно — будинок. Щоб його успадкувати, чоловік звернувся до нотаріуса, який повідомив про зміни у законодавстві.

Олександр зрозумів, що на момент воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється і отримати спадщину можна буде лише після завершення війни.

Грошей і так бракувало, тож він вирішив, що зможе оформити спадщину у будь-який час або взагалі після закінчення бойових дій.

Коли гроші з’явились, він одразу звернувся до нотаріуса  щоб прийняти спадщину. Та нотаріус сказав, що не зможе видати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки законодавство знову змінилось і він вже пропустив строк.

Після відмови нотаріуса, чоловік звернувся до системи БПД — Запорізького бюро правничої допомоги, щоб захистити свої права спадкоємця.

Оскільки середньомісячний дохід Олександра не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, він має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Для представництва його інтересів у суді призначили адвокатку, яка співпрацює з системою безоплатної правничої допомоги, Надію Силкіну.

Вона подала до суду позовну заяву про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги вона обґрунтовувала нормами чинного законодавства.  

Зокрема, Цивільним кодексом України визначено, якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Проте за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, вирішуючи питання щодо визначення людині такого додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Суд, дослідивши надані докази та враховуючи, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введений воєнний стан, дійшов висновку, що позовні вимоги клієнта є обґрунтованими та документально підтвердженими, крім того, причини пропуску ним строку для прийняття спадщини не залежать від його волевиявлення, а є об’єктивними труднощами, що існують в країні.

Отож, суд задовольнив позов та визначив додатковий строк для прийняття спадщини.

Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 332/7446/23.