назад

Фахівці Старовижівського бюро допомогли Клієнту усунути перешкоди у вихованні та спілкуванні з дитиною

До Старовижівського бюро правової допомоги звернувся громадянин В. у справі про усунення перешкод щодо його участі у вихованні та вільному спілкуванні з дитиною, яка проживає окремо від нього.

Клієнт повідомив, що після розірвання шлюбу він не має можливості належним чином брати участь у вихованні та розвитку сина, оскільки колишня дружина перешкоджає його спілкуванню з дитиною, категорично забороняє бачитись із ним. Крім того, він є фізично обмеженим у русі у зв’язку з хворобою, а тому не може самостійно їздити до сина.

Ковельським місцевим центром було прийнято рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянину В. та призначено заступника начальника Старовижівського бюро правової допомоги Юрія Свербу для представництва його інтересів у суді.

Фахівець бюро підготував та подав до суду позовну заяву про усунення перешкод в участі батька у вихованні та вільному спілкування з дитиною. З метою формування достатньої доказової бази до матеріалів справи додано протокол індивідуального діагностичного обстеження та пояснення матері з приводу створення перешкод у спілкуванні батька з дитиною.

Заслухавши пояснення сторін, оцінивши подані у справі докази, Старовижівський районний суд Волинської області зобов’язав громадянку Т. не чинити перешкод у спілкуванні батька із сином. Разом із тим, визначив способи участі батька у вихованні дитини, надав батькам право змінювати порядок та час спілкування за їх взаємною згодою.

Згідно ст. 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони в шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Статтею 153 Сімейного кодексу України визначено, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Відповідно до ст. 157 Сімейного кодексу України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно зі статтями 11, 15 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов’язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Довідково:
Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Ковель, вул. С. Бандери, 5, тел. (03352) 5-30-63, e-mail:kovel.volyn@legalaid.gov.ua

Старовижівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт Стара Вижівка, вул. Незалежності, 52, тел. (03346) 2-14-75.