назад

Переселенці допомогли встановити факт проживання з чоловіком для подальшого отримання спадщини

До Валківського бюро правової допомоги, що на Харківщині, звернулася пані Валентина з питанням про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме — факту постійного проживання зі своїм чоловіком для подальшого оформлення спадщини. Вона розповіла, що помер її чоловік та після його смерті залишилось спадщина, яку вона хотіла оформити звернувшись до нотаріуса,  проте отримала відмову через пропущений законом строк вступу у спадщину.

Пані Валентина була впевнена, шо так як вона законна дружина та фактично проживала з ним за однією адресою, то вона вважається такою, що автоматично вступила у спадщину та на неї не поширюється строк вступу у спадщину.

Враховуючи те, що пані Валентина  є внутрішньо переміщеною особою, тому має право на всі види правничих послуг, зокрема і на представництво своїх інтересів у суді. Уповноважили представляти її інтереси юристку Наталію Коденко.

Фахівчиня бюро правової допомоги ознайомилася з наданими документами, підготувала заяву до суду про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме — факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Доказами у справі стали: акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства зі старостату та покази свідків, якими підтверджувалось, що чоловік клієнтки дійсно проживав разом із дружиною однією сім’ю по день його смерті.

 «У судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. У такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв’язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини», — коментує Наталія Коденко.

Суд взяв до уваги всі обставини справи, задовольнив заяву пані Валентини, а саме — встановив факт спільно проживання клієнтки системи БПД та її чоловіка.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №  615/952/23