назад
03.02.22

Незаконне стягнення понад 56 тисяч гривень на заробітну плату

До сектору «Гайсинського бюро правової допомоги» звернувся пан Олексій з питанням, чи можуть з його заробітної плати стягнути кошти, на підставі постанови приватного виконавця, яка надійшла за його місцем роботи. А це понад 56 тисяч гривень, більше того він не укладав жодного договору з фінансовою установою щодо взяття коштів в кредит, не отримував і виконавчий напис нотаріуса.

За дорученням Гайсинського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги , учаснику бойових дій (категорія-за отриманим документами, що підтверджує зазначений статус) призначено адвоката Мирославу Бодачевську, яка сформувала позов до суду клієнта щодо незаконних дій ТОВ «Фінансова компанія «Онлайн фінанс» та долучила відповідні докази.

Під час розгляду справи, у судове засідання представник відповідача та приватний виконавець, не з’явились, хоча були повідомлені про розгляд справи у суді  шляхом надіслання постанов/ухвал на  їх електронні адреси.  Приватний нотаріус який вчинив нотаріальний напис про стягнення коштів з пана Олексія, повідомив про неможливість з’явитись у зал судових засідань на час розгляду справи та надіслав відповідну заяву до суду.

Позивач та адвокат не заперечували щодо розгляду справи , без з’явлення відповідача до суду.

Що передбачає собою виконавчий напис нотаріуса?

Вчинення нотаріусом виконавчого напису передбачає нотаріальну дію, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Нотаріус  зі своєї сторони не встановлює нових прав та обов’язків для сторін, лише надає стягувачу ( у нашій справі-«Фінансова компанія «Онлайн фінанс») можливість в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов’язання боржником (у нашій справі -пана Олексія).

Для вчинення вищезазначених дій, нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів, або запросити необхідну інформацію від стягувача. Проте сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.

У боржника ніхто не відбирає та не порушує його права на захист, у судовому порядку може оспорити вчинений нотаріусом виконавчий напис, зазначивши, що нотаріус порушив процедуру вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи у частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчиненням виконавчого напису.

Так і зробив громадянин Олексій, звернувшись до Гайсинського місцевого центру та отримавши допомогу адвоката у складенні та надісланні позову до суду про визнання виконавчого напису таким, що не підлягаю виконанню.

У свою чергу, суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів, а й переглядає доводи та докази, надані позивачем по справі.

 

Ухвалою  Гайсинського районного суду, на момент розгляду справи у суді, було зупинено стягнення заборгованості з позивача (боржника), у розмірі 56 тисяч гривень та  винагороди приватного виконавця-у розмірі 6062,21 гривень.

У ході розгляду справи, судом також було виявлено, що Міністерство Юстиції  України анулювало Свідоцтво про зайняття нотаріальною діяльністю, оскільки нотаріус, який вчинив виконавчий напис, неодноразово порушував  правила професійної етики.

Пан Олексій надав  до суду договір, укладений між ним та ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога», який не посвідчений нотаріально, відповідно немає юридичної сили.(нікчемний).  Цивільну відповідальність у зазначеній справі несе саме відповідач (у нашій справі-«Фінансова компанія «Онлайн фінанс»), який звернувся до нотаріуса за виконавчим написом. Тож рішення по справі ніяк не впливає на самих нотаріусів, які у справі виступають як треті особи, без самостійних вимог щодо предмету спору.

У результаті, позовні вимоги позивача-пана Олексія задоволено, а оскільки рішення на його користь, то з відповідача по справі, суд присудив стягнути витрати по сплаті судового збору, у сумі 908 гривень.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 129/2475/21

Довідково:

Правовому регулюванню процедури вчинення нотаріусами виконавчих написів присвячений розділ 14 Закону України «Про нотаріат» та Глава 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172

Вчинення нотаріусами виконавчих написів