назад
01.05.24

Пенсіонерці за віком довелось звертатися до суду, щоб перевестись на пенсію по втраті годувальника

Тетяна та її чоловік Микола жили разом, вели спільне господарство та мали спільний бюджет, але були зареєстровані за різними адресами.

Після смерті чоловіка Тетяна звернулася до органів Пенсійного фонду України, щоб перевестися з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Принесла документи — акт про фактичне проживання, щоб підтвердити, що вони справді жили разом.

Але Пенсійний фонд не прийняв цей документ, не долучив його до заяви і відмовив їй у призначенні пенсії по втраті годувальника, перебування на утриманні чоловіка не підтверджено.

Тетяна вирішила відстоювати свої інтереси та звернулася до системи БПД — Павлоградського бюро правничої допомоги.

Юристка Галина Некоз порадила їй подати заяву на допризначення пенсії та надати акт про фактичне проживання в електронному вигляді через портал Пенсійного фонду.

Тетяна подала, але знову отримала відмову і знову звернулася до Павлоградського бюро правничої допомоги.

Оскільки середньомісячний дохід жінки не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.

Представляти її інтереси у суді доручили юристці Галині Некоз.

Вона підготувала позовну заяву та запропонувала пані Тетяні подавати її через систему «Електронний суд».

Отож, фахівчиня зареєструвала клієнтку, подала позовну заяву до суду та систематично контролювала стан розгляду справи у системі «Електронний суд».

«Раніше у таких випадках ми просто звертались до суду та встановлювали факт перебування на утриманні померлого годувальника. Проте у 2023 році змінилась судова практика, зокрема Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у своїх правових висновках визначив, що потрібно оскаржувати рішення про відмову органів Пенсійного Фонду України, у ході якого доводити перебування на утриманні померлого годувальника. Тому ми були вимушені змінювати правову позицію та лінію захисту клієнта», — коментує Галина Некоз.

З урахуванням відмови органів Пенсійного фонду України у прийнятті акта про фактичне проживання, однією з ключових стратегій було звернення до органів ПФУ з заявою на допризначення пенсії та подання акта про фактичне проживання. Цей крок мав підтвердити факт перебування пані Тетяни на утриманні померлого чоловіка, попри реєстрацію місця проживання за різними адресами.

А використання системи «Електронний суд» дозволило зекономити час і забезпечити постійну перевірку стану розгляду справи, реагувати на всі кроки у розгляді справи.

Суд прийняв рішення на користь Тетяни, зобов’язавши органи Пенсійного фонду України перевести її на пенсію по втраті годувальника відповідно до її другого звернення.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 160/30681/23.

Довідково. Члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Для призначення пенсії по втраті годувальника подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера (п. 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1)

«Електронний суд» – це один із сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, доступ до якого здійснюється після реєстрації користувачем Офіційної електронної адреси (Електронного кабінету). «Електронний суд» забезпечує обмін електронними документами між учасниками судового процесу. Дає можливість користувачеві подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи.