назад

Встановлення додаткового строку судом для прийняття спадщини

До Гайсинського бюро правової допомоги на Вінниччині звернувся пан Дмитро з проханням допомогти йому встановити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

У 2014 році померла його знайома пані Галина Вікторівна, це була одинока жінка яка не мала рідних, тому після її смерті спадкова справа не відкривалась. Протягом 2014-2021 років Дмитро не звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо про існування заповіту, який знайшли в хатинці, де проживала померла і яку за її дозволом та погодженням використовують для господарських потреб після її смерті інші люди. Вказаний заповіт є чинним, що підтверджується інформаційною довідкою зі спадкового реєстру.

У 2022 році, коли Дмитро звернувся до нотаріальної контори, щодо оформлення спадкового майна, отримав відмову, оскільки пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, йому рекомендували звернутись до суду.

Гайсинський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги у Вінницькій області видав доручення адвокату Леоніду Дудіну для складання позовної заяви та представництва інтересів пана Дмитра в суді.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається у день  смерті особи.

У разі якщо особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

Вказаний заповіт є чинним, що підтверджується інформаційною довідкою зі спадкового реєстру.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд дослідив поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Варто зазначити, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема:

1) тривала хвороба спадкоємців;

2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;

3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;

4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України;

5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Вказаний правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17.

Суд детально  розглянувши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 151/400/22