назад

Права неповнолітньої дочки та її батька допоміг захистити адвокат, що співпрацює з системою БПД Черкащини

До Монастирищенського бюро правової допомоги Уманського місцевого центру з надання БВПД звернувся пан Іван для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, щодо припинення стягнення аліментів на неповнолітню доньку.

Чоловік розповів, що перебував у незареєстрованих відносинах з пані Катериною, від якої має доньку. Життєві обставини склалися так, що чоловік з жінкою припинили свої відносини, а донька залишилася проживати з матір’ю, яка звернулася до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини. Монастирищенський районний суд Черкаської області судовим наказом стягнув з пана Івана аліменти на дитину, в розмірі частини усіх видів доходів, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Чоловік не заперечував необхідності сплачувати аліменти, та щомісяця перераховував необхідну суму для утримання доньки. Однак, потрапивши у лікарню, жінка передала дитину на утримання чоловіка, і більше не цікавилася життям дочки, після одужання не проявляла бажання забрати її жити до себе. Кошти ж, які пан Іван перераховував у вигляді аліментів на утримання дитини, пані Катерина витрачала на власні потреби.

Чоловік вирішив, що в подальшій сплаті ним аліментів не має потреби, адже донечка проживає разом з ним, всі витрати пов’язані з її утриманням пан Іван повністю взяв на себе, мати ж ніякої матеріальної допомоги не надає.

Аби допомогти панові Іванові, в Уманському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги прийняли рішення доручити цю справу адвокату Вадиму Підчасюку. Він зібрав необхідні докази, склав та подав до суду позовну заяву про звільнення від сплати аліментів на неповнолітню дитину.

Серед зібраних, адвокатом доказів була інформація про участь батьків у навчанні та виxованні дитини, повідомлена Монастирищенським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 2. Згідно з якою, мати дівчинки, пані Катерина не цікавиться шкільним життям дитини, дитина проживає з батьком, який займається її вихованням та навчанням.

Ще одним вагомим доказам, була довідка про проведення бесіди з донькою пана Івана, надана начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Монастирищенської міської ради, в якій вказано, що дівчинка розповіла, що постійно проживає з батьком, оскільки він про неї піклується,  та купує всі необхідні речі.  Дитина припинила проживати з матір’ю і почала проживати з батьком – паном Іваном та перебуває на його утриманні. У зв`язку з цим припинення стягнення аліментів на користь матері буде сприяти забезпеченню інтересів дитини.

Розглянувши всі матеріали справи, Христинівський районний суд Черкаської області задовольнив позов пана Івана про звільнення від сплати аліментів на дитину.

Отож, завдяки професійним діям адвоката, що співпрацює з системою БПД було відновлено справедливість та захищено права та інтереси неповнолітньої дитини та її батька.

Довідково. Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ст.141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою; розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Згідно з ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

За змістом наведеної правової норми аліменти присуджуються з метою утримання дитини на користь того з батьків, з ким проживає дитина, і який здійснює утримання цієї дитини.

Відповідно до ч. 4 ст. 273 Цивільного процесуального кодексу України якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Справа №706/316/22