До Золотоніського бюро правової допомоги, що на Черкащині, звернулася пані Марія, яка стикнулася з нелегким завданням — отримати свідоцтво про смерть колишнього чоловіка, який загинув, виконуючи бойове завдання на території тимчасово окупованої Донеччини.
Під час спілкування з фахівцями бюро жінка повідомила, що вона, намагаючись встановити факт смерті свого колишнього чоловіка та отримати довідку про його смерть, діє в інтересах своєї неповнолітньої доньки. Оскільки встановлення цього факту має низку юридичних наслідків, зокрема, дитина зможе отримати статус члена сім’ї загиблого військовослужбовця, а відповідно і певні пільги та грошові виплати.
Крім цього, пані Марія зауважила, що вона, як законний представник малолітньої дитини, намагалася самотужки вирішити своє питання, для цього зверталася у відділ державної реєстрації актів цивільного стану, проте отримала відмову, тому що смерть чоловіка настала внаслідок військової агресії, а тіло загиблого знаходиться на окупованій території й евакуювати його наразі неможливо.
В такому випадку, як зауважив адвокат, що надає безоплатну правову допомогу, Юрій Побиванець, необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, оскільки, на сьогоднішній день, немає позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв’язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації.
Отож, після узгодження правової позиції з клієнткою, адвокат склав відповідну позовну заяву до Золотоніського міськрайонного суду, а згодом і представляв інтереси жінки під час судового розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення адвоката, задовольнив позовні вимоги клієнтки у повному обсязі та встановив факт смерті військовослужбовця на території, на якій введений воєнний стан, після отримання ушкоджень несумісних з життям внаслідок бойових дій.
Цим рішенням клієнтці надали можливість в подальшому скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов’язаними зі смертю батька дитини.
Варто зауважити, що в Цивільно-процесуальному кодексі України зазначається, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, може бути подана до суду родичами померлого або їхніми представниками. Більше того, ця категорія справ розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, а ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 695/753/23