назад
28.01.22

Спадкоємець не міг оформити пай, бо мати за життя не отримала сертифікат про право власності

Покійна мати заповіла Олександрові усе своє майно. Однак чоловік не зміг оформити спадкові права на земельну частку. Нотаріус відмовив йому через відсутність сертифіката про право на землю. У Теофіпольському бюро правової допомоги Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги клієнтові пояснили, що вирішувати його проблему доведеться в суді.

Як з’ясувалося під час бесіди з клієнтом, така ситуація трапилася через те, що мати клієнта, яка була включена до списку членів колективного сільськогосподарського підприємства, за життя не встигла отримати сертифікат про право на земельну частку (пай).

Адвокат Юрій Сторожук, призначений Олександрові у місцевому центрі, звернув увагу суду, що оскільки спадкування охоплює перехід всіх прав та обов’язків (за винятком визначених законом, які не можуть входити до складу спадщини), то спадкуванню підлягають і права та обов’язки щодо об’єктів нерухомого майна, які перебували у володінні спадкодавця, хоча й не були оформлені у встановленому законом порядку. В конкретному випадку йдеться право на земельну частку (пай).

«Сертифікат був зареєстрований на ім’я жінки, а це вже свідчить про те, що вона набула право на земельну частку (пай). Саме тому зазначене право входить до складу спадщини», – наголосив Юрій Сторожук.

Спірна земельна частка (пай) фактично є невитребуваною земельною ділянкою, тобто право на неї посвідчено відповідно до законодавства, але вона не була виділена в натурі (на місцевості).

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» в разі, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Теофіпольський районний суд Хмельницької області погодився з аргументами адвоката і рішенням від 16 листопада 2021 року визнав за позивачем право на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Рішення у справі №685/1528/20 можна переглянути в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/101170060.