З початком війни, у березні 2022 року, до Звягельського бюро правової допомоги звернулася пані Тетяна, яка мала досить нетипову проблему із роботодавцем. Пані Тетяна з 2019 року працювала прибиральницею у приватного підприємця, отримувала заробітну платню, виконувала службові обов’язки, які на неї були покладені, жодних нарікань на її роботу від роботодавця ніколи не надходило.
Коли ж пані Тетяна захотіла звільнитися, роботодавець заявив, що звільнив її ще у 2020 році та зробить відповідний запис про звільнення до трудової книжки, а також, що внески за неї увесь цей час після 2020 року не сплачувалися. Пані Тетяну така ситуація не влаштовувала, бо вона хотіла вийти на пенсію і їй не вистачало саме оцих останніх років для трудового стажу. Ситуація була нетипова, тому фахівці місцевого центру допомогли скласти листа до роботодавця, у якому пані Тетяна описувала ситуацію та просила звільнити її у належні строки, без порушення законодавства, виплатити відповідні внески та зробити запис до трудової книжки. Через деякий час, неотримавши відповіді від приватного підприємця, пані Тетяна вирішила звертатися до суду.
Фахівці системи БПД пояснили жінці, що необхідно робити та як отримати правову допомогу. Для надання вторинної правової допомоги Звягельський місцевий центр з надання БВПД призначив адвоката Романа Борсученка. Пан Роман склав позовну заяву до суду та у подальшому представляв інтереси клієнтки у суді.
«У відповіді на відзив ми посилалися на докази, що спростовували доводи відповідача, а саме довідку з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою ОК-5 де чітко видно сплачені відповідачем внески та довідкою з податкової, яка підтверджувала, що з доходу пані Тетяни за вказаний період стягувалися податки. Також через інформацію надану відповідачем, та яка стала нам відома лише у засіданні, ми мусили подати до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій доповнили позовні вимоги та просили, крім того, визнати наказ ФОП яким наче прийом на роботу пані Тетяни було скасовано, незаконним та скасувати його», – коментує адвокат Роман Борсученко.
Загалом, справа була складна, вимагала великої кількості доказів, також суд опитав свідків, які підтвердили факт роботи пані Тетяни у підприємця у вказаний період.
Суд вирішив визнати незаконним та скасувати наказ Фізичної особи-підприємця про визнання Трудового договору укладеного з пані Тетяною, таким, що не набрав чинності. Також із роботодавця має бути стягнуто нараховану, але не виплачену заробітну плату за березень 2022 року у розмірі 6 500 грн 00 коп. і відшкодування за заподіяну моральну шкоду у розмірі 5 000 грн.
Загалом, позовні вимоги були змінені із зобов’язання звільнити працівницю на визнання наказу про прийняття на роботу нечинним. Це докорінно змінило ситуацію: тепер пані Тетяна працює у відповідача, і може звільнитися із дати, що буде їй зручна та отримати заробітну плату, котру не отримала за період роботи, піти у відпустку або отримати компенсацію за невикористану відпустку при звільненні.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 285/2532/22