назад

Завдяки наполегливості працівниці Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги трудові права клієнтки захищено

Трудові спори не рідкість для сьогодення. На жаль, найрозповсюдженішим порушенням трудових прав працівника є невиплата заробітної плати, невчасна виплата заробітної плати або належних компенсацій, як під час роботи, так і під час звільнення.
До Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД звернулася громадянка, яка бажала в судовому порядку стягнути з роботодавця середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 39 646,00 грн. ЇЇ було звільнено з посади на підставі ч.1 ст. 40 КЗпП України (скорочення штату). Роботодавець приватне підприємство.
«Мені пообіцяли, що виплатять кошти пізніше і я чекала, бо повірила. Затримки по зарплаті були і раніше. З запізненнями, але ж виплачували. Терпіли, бо тримались за роботу, де її знайти зараз, а жити якось треба…»
Центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу та призначено представника – працівницю центру Ксенію Зваду.
«Всупереч вимога Кодексу законів про працю України роботодавцем не було виплачено моїй клієнтці в день звільнення з роботи усі належні до виплати кошти» – констатує Ксенія – «Вона перебувала у трудових відносинах з підприємством у період з 24.01.2001 р. по 31.05.2018 р., що підтверджується записом в трудовій книжці. Роботодавцем не було проведено виплату заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги при скороченні в розмірі середньої заробітної плати, що підтверджується Рішенням комісії по трудових спорах. Судовим наказом Білоцерківського міськрайонного суду від 09.07.2018 р. на користь клієнтки стягнуто заборгованість по заробітній платі за попередній місяць у розмірі 9 209, 43 грн. На момент звернення заробітна плата їй не виплачена, що підтверджується постановами про передачу виконавчого провадження до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби»
Юристкою зібрано доказову базу та підготовлено позовну заяву до суду. Позовна заява аргументована тим, що згідно ч. 1 ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 117 КЗпП України передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України , при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Відповідно до абз. 3 п. 32 Постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи- невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи.
Судом позовні вимоги задоволені повністю.
Права клієнтки захищені.
За отриманням безоплатної правової допомоги громадяни можуть звертатися до Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД, який знаходиться за адресою: 09117, м. Біла Церква, вул. Богдана Хмельницького, 9, контактний телефон: (0456) 33-40-09.
Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).