назад

Безпека на дорозі, або історія про те, як порушення правил дорожнього руху ледь не призвело до реального строку

Ми не можемо уявити свого життя без транспорту та без доріг. За п’ять місяців 2022 року в Україні сталося на 33,7% менше ДТП із загиблими або травмованими, ніж за такий самий період 2021 року*. Серед основних причин скоєння дорожньо-транспортних подій із загиблими чи травмованими особами є:
  •  перевищення безпечної та встановленої швидкості руху — 45% всіх ДТП із потерпілими;
  • порушення правил маневрування — 20% всіх ДТП з потерпілими;
  • порушення правил проїзду перехресть.
Одна із таких подій трапилась на під’їзді до невеликого містечка на Сумщині. Олексій (ім’я змінено з етичних міркувань) зневажив безпекою дорожнього руху, не врахував дорожню обстановку та не обрав безпечної швидкості руху. Сталося зіткнення із зустрічним автомобілем, внаслідок якого постраждала неповнолітня пасажирка мотоциклу.
Ось так поїздка на мотоциклі до міста для неповнолітнього Олексія та його попутниці обернулися досудовим розслідування.
Почалися слідчі дії. Підлітку, якому вручена підозру за частиною 1 статті 286 Кримінально процесуального кодексу України, був призначений захисник. Після всебічного вивчення та з’ясування обставин, адвокатка Наталія Данилюк поінформувала підозрюваного щодо можливої участь у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» (далі Програма).
Так як ситуація Олексія дозволяла це зробити, а саме:
  • є потерпіла сторона, якій завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.
Підозрюваний та його законний представник прийняли рішення стосовно подачі заяви про участь у Програмі. Розпочалася процедура медіації між потерпілим та неповнолітнім. Відповідні згоди сторін на участь у пілотному проєкті були передані прокурором.
За участі адвокатки–посередниці Олени Дерев’янко проведені 3 зустрічі з учасниками Програми. Завдяки професіоналізму та досвіду посередниці Програма відновлення Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення завершилась успішно. Неповнолітній підозрюваний щиро покаявся, відшкодував завдані збитки та публічно неодноразово вибачився перед потерпілою. Сторони також домовились, що підозрюваний буде постійно підтримувати зв’язок із потерпілою та буде підтримувати її морально.
У ході проходження Програми неповнолітній усвідомив суть вчиненого діяння та сформовав стійку позицію щодо недопущення у подальшому таких дій. Як результат – суд постановив звільнити Олексія від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити.
За словами координаторки пілотного проєкту на Сумщині Валентини Волобуєвої: «це не перший успішний кейс Програми, де кваліфікація стосується порушення правил дорожнього руху. По-своєму, такі справи мають окремі особливості. Але як будь-яка інша успішна справа – це шлях, що проходять сторони програми та можливість повернути свої права у первісний стан, якими вони були до вчинення правопорушення, відчути безпеку та справедливість, у тому числі, процесуальну».
Довідково:
**провадження № 1кп/577/230/22