назад

Відмови Пенсійного фонду України у наданні пенсій ВПО подолали у суді на Дніпропетровщині

Андрій Олексійович є внутрішньо переміщеною особою. Він звернувся до пенсійного фонду щодо зарахування трудового стажу, який  дає право на пільгову пенсію. Однак з 25.07.2007 по 02.12.2008 та з 19.10.2009 по 25.01.2021  стаж зараховано не було, оскільки відсутні довідки, які підтверджують пільгові умови вказаних періодів.

Пан Андрій, не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, звернувся до юристів системи безоплатної правової допомоги. Завідувачка сектору “Магдалинівське бюро правової допомоги” Марина Бредихіна допомогла йому  у складанні позовної заяви та направлення її в Дніпропетровський окружний адміністративний суд  (https://reyestr.court.gov.ua/Review/106508562 ).

Адміністративний позов було задоволено частково в частині визнання дій ПФУ протиправними, скасування рішення та зобов’язання зарахувати вказані періоди до пільгового стажу.

Суддя звернув увагу, що записи про трудову діяльність в трудовій книжці зроблено чітко, зрозуміло та без будь-яких виправлень та неточностей, відсутні ознаки підчисток та підробок, у зв`язку з чим не зазначення відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах: зайнятість повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, не може бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні періодів роботи до пільгового стажу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області також не відзначилося гостинністю та розумінням до переселенців.

Катерина Іванівна евакуювалася до Дніпра як раз тоді, коли вже мала б оформлювати пенсію за віком, однак на свою заяву отримала відмову. Підтвердити запис про зміну прізвища, про що зроблено запис на трудовій книжці, вважалося жінці неможливим, адже всі документи згоріли або залишилися під завалами вдома. Працівники Дніпровського місцевого центру з надання БВПД підказали, що їй треба для цього звернутися до будь-якого відділення Державного реєстру актів цивільного стану громадян: отримати дублікат свідоцтва або витяг з ДРАЦС про державну реєстрацію шлюбу.

Залишалася інша проблема. Як зазначили працівники Пенсійного фонду, “в трудовій книжці наявний неповний запис про навчання”. Диплом втрачено, коледж вже давно перекваліфіковано, тимчасово окупована територія, а запити щодо архівних довідок нічого не дали. Головна  юристка сектору “Солонянське бюро правової допомоги” Ірина Усенко  знайшла вихід – склала адміністративний позов, посилаючись на те, що неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах.
Дійсно, працівник не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у його трудову книжку, як і зміна записів про прізвище, ім`я, по батькові і дату народження, вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто працівником. Більше того, недоліки її заповнення не є підставою для висновку про відсутність трудового стажу.

Окрім того, суд надав критичну оцінку доводам відповідача в оскаржуваному рішенні щодо того, що в трудовій книжці наявний неповний запис про навчання, а відповідно, для врахування періоду навчання необхідно надати уточнюючу довідку, оскільки зі змісту копії трудової книжки пані Катерини конкретно вбачається, де вона навчалась, та на підставі якого диплому зроблено запис. До того ж, помічену неповність запису про навчання пенсійним органом аргументовано не було.

4 жовтня суддею було винесено рішення про задоволення позовної заяви повністю ( https://reyestr.court.gov.ua/Review/106613973 )

Згідно до пункту 1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, і він не несе відповідальності за її неналежне заповнення. З розумінням цього, вимога надати уточнювальні довідки з підприємств, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, здається ще більш абсурдною. Когось з пенсіонерів це може збити з пантелику та поставити у безвихідь, однак Рішення є. І не одне», – зазначає завідувачка сектору “Магдалинівське бюро правової допомоги” Марина Бредихіна.