назад

Відновлення справедливості та відшкодування заподіяної шкоди

Основна мета судового процесу  являє собою відновлення справедливості, відновлення порушених прав та компенсація за втрати, яких зазнала потерпіла особа. Саме з таким запитом звернувся пан Сергій до безоплатної правової допомоги Вінниччини, аби юристи системи допомогли йому скласти позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди  та представляли його інтереси  у Вінницькому апеляційному суді.

Інцидент стався влітку,  коли пан Сергій відпочивав  в кафе-барі «Сага».  Між ним та іншим відвідувачем бару Ігорем виникла суперечка, в ході конфлікту, на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин,  Ігор наніс декілька ударів руками в область голови Сергій, в результаті чого останній, втративши рівновагу, упав та отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Через місяць після побиття,  потерпілий Сергій, звернувся з позовом до кривдника про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Унаслідок отриманих травм, хлопець більше місяця проходив лікування в реанімаційному та нейрохірургічному відділеннях, з діагнозом важка відкрита черепно-мозгова травма, перелом потилочної кістки, забій головного мозку важкого ступеня, дванадцять днів з яких, знаходився у  комі.

По закінченню лікування, необхідно було проходження курсу реабіталітації. Відповідно позивач придбав ліки та матеріали, на що були витратив власні кошти у розмірі сто тисяч гривень,  також йому призначили інвалідність 2 групи, після отриманих травм.

Пан Сергій продовжує проходити лікування, на яке потрібні значні кошти, яких у нього немає, оскільки працювати він, за станом здоров’я і постійного проходження лікування, наразі не може.

Час йшов, а кримінальне провадження не рухалось,  ухвалою Уманського міськрайонного суду Черкаської області закрито кримінальне провадження, у зв’язку із закінченням строків давності, цивільний позов про стягнення  матеріальної та моральної шкоди залишено без розгляду.

Така несправедливість  обурила пана Сергія, тож він звернувся до безоплатної правової допомоги за підтримкою у відновленні своїх порушених прав. Клієнту Гайсинським місцевим цетром призначено адвоката Дудіна Леоніда. Той подав  апеляційну скаргу, зазначивши,що судом першої інстанції, при ухваленні рішення допущено невідповідність висновків, викладених в рішенні суду обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Адвокат просив скасувати рішення міськрайонного суду та ухвалити нове про задоволення позову щодо відшкодування 100 000 гривень матеріальної шкоди та 50 000 гривень моральної шкоди.

Звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі статті 49КК України (у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності) доктриною кримінального права визначено як нереабілітуючу підставу звільнення від кримінальної відповідальності. Сам факт закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав свідчить про наявність складу злочину у тому діянні, в якому обвинувачується особа та вину цієї особи у вчиненні такого злочину. Відтак, вищевказаною ухвалою встановлено вину пана Ігоря у вчиненні кримінального правопорушення, щодо нанесення тяжких тілесних ушкоджень Сергію.

З огляду на викладене, апеляційний суд прийшов до переконання, що в даному випадку, наявний причинно-наслідковий зв`язок між винними діями відповідача, який проявився у нанесенні тяжких тілесних ушкоджень Сергію, встановленими ухвалою суду  та шкодою, заявленою у позовній заяві позивачем.

Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши осіб, які з`явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Суд призначив стягнути з відповідача матеріальну шкоду в розмірі 47 581,33 гривень та моральну шкоду в розмірі 500 000 гривень.

Втрачене здоров’я не повернути та справедливість у рамках закону відновлена.

Справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 126/1143/21