Із початком повномасштабного вторгнення рф в Україну породіллям, які проживають на тимчасово окупованих територіях, важко отримати свідоцтво про народження. Складнощі в реєстрації новонародженої дитини викликає тимчасова окупація, через яку органи державної реєстрації України втрачають можливість працювати, оскільки реєстри ДРАЦСу закриті. Що в такій ситуації робити породіллям? Дана проблема не завжди є критичною та може бути вирішена шляхом звернення до суду на підконтрольній Україні території, що було доведено юристом Володимирецького бюро правової допомоги Ларисою Оштук.
В практиці юристів БПД нерідко трапляються ситуації, коли людина звертається за консультацією, а, зрештою, отримує не лише роз’яснення, а й практичну допомогу від юриста. Так сталось і під час роботи консультаційного пункту, організованого фахівцями Володимирецького бюро правової допомоги.
Одного разу до консультаційного пункту доступу до БПД, що працював у місці тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, за консультацією звернулася пані Ольга.
Жінка розповіла, що, перебуваючи на окупованій території, вона народила сина. Їхати народжувати до пологового будинку в неї можливості не було, адже в її місті велись активні бойові дії. Тому, на світ малюк з’явився вдома. Як тільки у Ольги з’явилась можливість, вона звернулася до фельдшера, яка і видала «довідку» щодо народження сина в умовах окупації.
Згодом, жінці з немовлям та ще трьома її дітьми вдалось виїхати з тимчасово окупованої території до Рівненщини.
Тут Ольга почала облаштовуватись і наводити лад з документами. Саме з документами у жінки і виникла проблема, за допомогою у вирішення якої вона і звернулась до юристів безоплатної правової допомоги.
Коли жінка звернулася до місцевого ДРАЦСу щодо реєстрації народження дитини, їй було відмовлено. Тамтешні фахівці відмову аргументували тим, що «довідка» довільної форми, видана фельдшером, не відповідає вимогам наказу МОЗ України «Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану» від 04.03.2022 року № 407 та рекомендували звернутися до суду.
Тож, допомогти жінці взялась юристка Володимирецького бюро правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання БВПД Лариса Оштук.
Фахівчиня бюро склала заяву до Володимирецького районного суду Рівненської області про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України в порядку ст. 317 ЦПК України. У заяві юристка виклала усі наведені вище обставини та факти.
Суддя, дослідивши наявні у справі докази, встановив факт народження дитини на тимчасово окупованій території. Відтак, Володимирецьким районним судом Рівненської області винесено рішення, на підставі якого пані Ольга уже отримала свідоцтво про народження сина.
Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень № 556/1179/22