назад

Як завдяки радіопередачі потерпілий від кримінального правопорушення домігся стягнення 20-ти тис. грн

В житті Миколи була якась чорна смуга: розбивши вікно, до нього в будинок вдерлися нетверезі злочинці, які не тільки побили чоловіка, а й відібрали гроші, які він майже півроку збирав на лікування. Відбувся суд, зловмисників покарали, запроторивши до в’язниці. Проте, Миколу це не втішило… Свої інтереси він захищав самостійно, на судові засідання з’являвся справно. Але про повернення вкрадених коштів у вироці суддя чомусь не згадав. Чому так? Якщо говорити мовою юристів – пан Микола не заявив цивільний позов у кримінальному провадженні. І ніхто йому зробити цього не підказав.

Але не все було втрачено… Одного разу пораючись по господарству, Микола почув по радіо передачу «Правовий путівник». В ній юристи Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги розповідали про права потерпілих в кримінальному провадженні. Чоловік почув, що позов про відшкодування шкоди можна заявити і після закінчення кримінального провадження – у порядку цивільного судочинства.

Не гаючи часу, Микола поспішив за адресою, яку почув по радіо, і розповів юристам системи безоплатної правової допомоги про свої клопоти.

Справою зайнялася фахівчиня Сарненського бюро правової допомоги Анастасія Новацька. Вивчивши всі обставини, дослідивши документи і докази, юристка підготувала позовну заяву про відшкодування не тільки матеріальної, а ще й моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Адже клієнт зазнав сильних душевних страждань, дуже переживав через злочин, що був скоєний щодо нього. Крім того, звичний розпорядок життя пана Миколи був порушений  – йому довелося неодноразово відвідувати правоохоронні органи, що змушувало постійно хвилюватися.

Відтак Сарненським районним судом Рівненської області було стягнуто солідарно з обох засуджених на користь пана Миколи 10 тис. грн. відшкодування завданої матеріальної шкоди та 10 тис. грн. моральної шкоди, а також 908 грн. понесених судових витрат.

Довідково:

Відповідно до ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України – майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Факт заподіяння шкоди повністю був доведений. Адже частиною 6 ст.82 ЦПК України визначено, що вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до п.2 ч.2 ст.23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діям чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, що передбачено ч.1 ст.1167 ЦК України.

Крім цього, згідно із ч.4 ст.23 ЦПК України розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також інших обставин, що мають істотне значення.

Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/101958659