Пані Віра, має проблеми зі здоров’ям і є, відповідно, особою з інвалідністю. Крім проблем зі здоров’ям, клієнтка має проблеми зі своєю сусідкою, які вона не може тривалий час вирішити і які негативно впливають на її здоров’я. Все тому, що остання утримує на своєму подвір’ї 4 одиниці великої рогатої худобу із допущенням грубих порушень санітарних та будівельних норм. Вказану худобу вона розміщує в навісі, який розташований на межі із домоволодінням пані Віри (менше 3-х метрів) та який зведений самовільно та без дотримання вимог щодо відстані до житлового будинку. Запах від коров’ячого гною, мухи та постійний стогін корів не можливо терпіти, оскільки худоба та продукти її життєдіяльності розміщуються поблизу спальні жінки.
Пані Віра, неодноразово зверталась до посадових осіб Карлівської міської ради та органів поліції з метою своєчасного виявлення порушень та реагування на ці порушення, але заходи реагування органу місцевого самоврядування не виправили дану ситуацію.
Жінка звернулася за допомогою до Карлівського бюро правової допомоги, що на Полтавщині. Враховуючи те, що її дохід, що не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб*, то вона має право на усі послуги системи БПД, у тому числі на представництво інтересів у суді. Уповноважили представляти інтереси клієнтки головну юристку бюро Сніжану Вітюгіну. Фахівчиня бюро вивчила матеріали справи, підготувала та направила до Карлівського районного суду Полтавської області позовну заяву про заборону вчиняти певні дії, яку суд задовольнив частково.
«Кожна людина має особисті немайнові блага (права), а саме: здоров’я, життя, безпечні умови проживання, побуту та відпочинку, які є непорушними. Недотримання санітарних норм може призвести до розповсюдження інфекційних захворювань, які можуть мати наслідком не лише втрату здоров’я, але і життя. Дана ситуація порушує також право власності клієнтки, право користуватися подвір’ям, право відпочивати та проводити свою старість спокійно. Фізична особа має право на належні, безпечні і здорові умови праці, проживання, навчання тощо», — коментує юристка Сніжана Вітюгіна.
Відповідачка ж нехтувала не тільки виконанням законодавства України щодо дотримання санітарних норм, а й також протипожежними правилами. Вона розмістила сінник в безпосередній близькості до шиферного паркану, що розділяє земельні ділянки, на відстані близько 2 м. до житлового будинку. На відстані 1 м. від паркану на земельній ділянці, розташована опора електричних мереж до якої приєднані прилади обліку електроенергії обох земельних ділянок.
Вивчивши матеріали справи, докази надані сторонами, суд задовільнив позовну заяву жінки частково та вирішив заборонити утримувати свійських тварин на відстані менше 12 метрів від вікон сусіднього житлового будинку.
Окрім того, фахівчиня Карлівського бюро правової допомоги допомогла позивачці повернути суму сплаченого судового збору, оскільки рішення ухвалено на користь позивача, то суд зобов’язав відповідача повернути суму судового збору позивачу.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 531/2274/22
*З 3 серпня 2023 року відбулися зміни в законодавстві. Тепер право на безоплатну вторинну правничу допомогу мають особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, яка не перевищує двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Клієнтка звернулась раніше — до зміни законодавства.