назад

Юристи БПД допомогли позбутися неіснуючого кредитного боргу

Простота і доступність оформлення онлайн-позик приваблює не лише чесних отримувачів мікрокредитів, але й шахраїв. Почастішали випадки, коли про отриманий онлайн-кредит людина дізнається лише після отримання листа від колектора чи державного виконавця. Потім з’являються надокучливі дзвінки колекторів з вимогами погасити неіснуючий борг. Проте, закон завжди знаходиться на боці потерпілого. Як працівники бюро допомогли чоловіку позбутись неіснуючого кредиту, читайте далі.

З такою проблемою стикнувся пан Олександр, який в жовтні минулого року звернувся до Дубровицького бюро правової допомоги.

Чоловік розповів, що два роки тому до нього почали надходили листи та дзвінки від працівників ТОВ «Манівео швидка фінансова допомога» з вимогою сплатити борг за кредитним договором, який він нібито уклав із компанією. Пізніше на його адресу прийшла постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса  про стягнення з нього суми у розмірі 24 000 тисячі гривень (в т.ч. майже 7 тис. боргу за кредитним договором, простроченої заборгованості за відсотками – 12,3 тис. грн.,  штраф та пеня – 3,5 тис. грн. та 1,2 тис. грн. плата за вчинення виконавчого напису).

Пан Олександр зазначив, що кредитний договір, на підставі якого було виконано виконавчий напис, він не укладав та жодних документів не підписував. За даним фактом він звернувся до відділення поліції із заявою про те, що невідома особа під його анкетними даними та даними паспорта оформила кредит. Відповідні відомості були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Цією справою зайнялася фахівчиня Дубровицького бюро правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання БВПД Лідія Литвин. Вивчивши матеріали справи, юристка підготувала позовну заяву до суду про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, з метою захисту цивільних прав клієнта.

Відтак, суддею Дубровицького районного суду було прийнято рішення на користь клієнта, за яким виконавчий напис нотаріуса було визнано таким, що не підлягає виконанню.

Довідково:

Статтями 87, 88 Закону України “Про нотаріат” визначено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Верховним Судом у постанові від 29.01.2019 у справі № 910/13233/17 зазначено, що безспірною заборгованістю є заборгованість боржника, з якою останній погоджується, що, відповідно, виключає можливість спору зі сторони боржника щодо її розміру, строку, за який вона нарахована, тощо, а відтак і документи, які підтверджують її безспірність, і на підставі яких нотаріусами здійснюються виконавчі написи, мають бути однозначними, беззаперечними, та такими, що містять вираз волі стосовно наявності певної заборгованості не лише кредитора, а й самого боржника, або ж безумовно підтверджують наявність у боржника перед кредитором заборгованості саме в такому розмірі.

Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні» при вирішення справ, пов`язаних з оскарженням відмови у видачі виконавчого напису або його видачею, відповідно до Закону України «Про нотаріат», виконавчий напис може бути вчинено нотаріусом за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується відповідними документами.

Верховний Суд у постанові від 30.10.2019 у справі № 644/6221/16-ц зазначив, що з огляду на те, що адміністративними судами було скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 662, відповідні положення Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, не підлягають застосуванню. Тобто перелік діє у попередній редакції, за якого виконавчий напис має вчинятися на оригіналах нотаріально посвідчених угод.

Справа №949/1644/21

Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/103724482